Coğrafiya İnstitutunun HİK sədri K.Ramazanlının 50 yaşı tamam olub 2024-09-02 12:34:00 / YUBİLEYLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Həmkarlar Təşkilatının sədri  Kamran Ramazanlının 50 yaşı tamam olub.
K.Ramazanlı 31 avqust 1974-cü ildə Gürcüstanın Bolnisi rayonunun Aşağı Güləver kəndində anadan olub. 1991-ci ildə həmin kənddə orta məktəbi əla qiymətlərlə bitirərək, 1992-1997-ci illərdə Bakı Dövlət Universitetinin coğrafiya fakültəsində təhsil alıb.
Müəyyən dövrlərdə “Qafqaz” jurnalında, “Şərq” qəzetində çalışıb. 2007-2010-cu illərdə Milli Məclisdə deputat köməkçisi vəzifəsində işləyib. 2012-2013-cü illərdə Azərbaycan Respublikasının Standartlaşdırma, Meteorologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsində baş məsləhətçi işləyib. 1998-2005-ci illərdə SABAH Gənclər Birliyinin, 2008-2013-cu illərdə Qafqaz Araşdırmaları Mərkəzinin sədri olub. 2019-cu ilin sentyabr ayından SOYDAŞ İctimai Birliyinin həmtəsisçisi və İdarə Heyətinin sədridir.
K.Ramazanlı Gürcüstan-Azərbaycan münasibətlərində, xalqlarımızın və ölkələrimizin dostluq münasibətlərində, Gürcüstanda yaşayan soydaşlarımızla bağlı problemlərin gündəmə gətirilməsində xüsusi rol oynayıb.
Ötən il həmmüəllifi olduğu “İlham Əliyevin Gürcüstan siyasəti: enerji strategiyası kontekstində” kitabı Bakıda və Tbilisi şəhərlərində təqdim olunub. 2023-cü ildə Tbilisidə Azərbaycan və gürcü dillərində çapdan çıxmış “Heydər Əliyevin enerji strategiyası və Gürcüstan” kitabının təqdimatı keçirilib.
K.Ramazanlı bu ilin fevral ayında AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu Həmkarlar təşkilatının sədri seçilib.

Председателю ПК Института географии К.Рамазанлы исполнилось 50 лет 2024-09-02 12:34:00 / ЮБИЛЕИ
Кямрану Рамазанлы, председателю профсоюзной организации Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, исполнилось 50 лет.
К.Рамазанлы родился 31 августа 1974 года в селе Ашаги Гулавер Болнисского района Грузии. В 1991 году он окончил среднюю школу в этом селе с отличием, а в 1992-1997 годах учился на географическом факультете Бакинского государственного университета.
В определенные периоды он работал в журнале «Кафказ» и газете «Шарк». В 2007-2010 годах работал помощником депутата Милли Меджлиса. В 2012-2013 годах работал старшим консультантом Государственного комитета по стандартизации, метеорологии и патентам Азербайджанской Республики. В 1998–2005 годах он был председателем Молодёжного союза САБАХ, а в 2008–2013 годах — председателем Центра кавказских исследований. С сентября 2019 года является сооснователем и председателем Совета директоров Общественного объединения «СОЙДАШ».
К.Рамазанлы сыграл особую роль в укреплении грузино-азербайджанских отношений,  в вопроах, касающихся наших соотечественников, проживающих в Грузии.
В прошлом году в Баку и Тбилиси была представлена его книга написанная в соавторстве «Грузинская политика Ильхама Алиева: в контексте энергетической стратегии». В 2023 году в Тбилиси была презентована книга «Энергетическая стратегия Гейдара Алиева и Грузия», изданная на азербайджанском и грузинском языках.
В феврале этого года К.Рамазанлы был избран председателем Профсоюзной организации Института географии им.акад. Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики.