Cİ əməkdaşlarının ADU tələbələri ilə görüşü keçirilib 2024-05-30 15:22:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Azərbaycan Dillər Universitetində AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun baş direktoru professor Zakir Eminov və Xəzər dənizinin hidrometeorologiyası şöbəsinin müdiri, coğrafiya elmləri doktoru Səid Səfərovun  Tərcümə fakültəsinin tələbələri ilə görüşü  keçirilib.
COP29-a həsr olunmuş tədbirdə prof. Z.Eminov çıxış edərək Azərbaycanda və dünyada baş verən iqlim dəyişmələri, onların səbəb və nəticələri, Xəzər dənizinin səviyyə dəyişmələrinin öyrənilməsi və ölkədə aparılan ümumi iqlim tədqiqatları haqqında  məlumat verib. O bildirib ki, bu gün iqlim dəyişmələri ilə baş verən proseslər artıq dünyanın bütün regionlarında hiss olunur və mənfi nəticələri güclənir. Bunları nəzərə alaraq ilin sonunda BMT çərçivəsində beynəlxalq səviyyədə COP29 konvensiyası keçiriləcəkdir. Ölkədə iqlimin dəyişməsi, ona uyğunlaşma tədbirlərinin işlənib hazırlanması, su ehtiyatlarından səmərəli istifadə olunması, Xəzər dənizinin öyrənilməsi sahəsində tədqiqatlar ciddi şəkildə bundan sonra da aparılmalıdır.
C.e.d. S.Səfərov tələbələrlə görüşdə Xəzər dənizinin səviyyə dəyişmələri, onun yaxın gələcəkdə vəziyyəti, iqlim dəyişmələrinin öyrənilməsi, dünyada baş verən hidrometeoroloji proseslərin Xəzərin səviyyə dəyişmələrinə təsiri, Azərbaycanda bu istiqamətdə həyata keçirilməsi vacib olan tədbirlər və s. barədə iştirakçılara məlumat verib.
Sonda Universitet rektor köməkçisi Anar Osmanov tədbirdə iştirakına görə coğrafiyaçı alimlərə təşəkkürünü bildirib.

Состоялась встреча сотрудников ИГ со студентами АГУЯ Мая 30, 2024 | 03:05 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
В Азербайджанском университете языков состоялась встреча студентов переводческого факультета с генеральным директором Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, профессором Закиром Эминовым, и Заведующим отделом гидрометеорологии Каспийского моря, д.г.н. Саидом Сафаровым.
На мероприятии, посвященном COP29, проф. З.Эминов выступил с речью и дал информацию о климатических изменениях, происходящих в Азербайджане и мире, их причинах и последствиях, изучении изменений уровня Каспийского моря и общих климатических исследованиях, проводимых в стране. Он заявил, что сегодня процессы климатических изменений ощущаются во всех регионах мира и негативные последствия усиливаются. Учитывая это, в конце года конференция COP29 пройдет на международном уровне в рамках ООН. Исследования в области климатических изменений в стране, разработки мер по адаптации к нему, эффективному использованию водных ресурсов, изучению Каспийского моря должны проводиться серьезно.
На встрече со студентами С.Сафаров проинформировал участников об изменении уровня Каспийского моря, его положении в ближайшем будущем, об изучении климатических изменений, влиянии гидрометеорологических процессов, происходящих в мире, на изменение уровня воды  Каспийского моря; обсудил меры, которые необходимо реализовать в этом направлении в Азербайджане.