Cİ əməkdaşları BAU-da iqlimlə əlaqədar məruzə ediblər 2024-05-20 15:34:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Bakı Avrasiya Universitetinin təşkilatçılığı ilə "İşgal altında olmuş torpaqlarda törədilən ekoloji terror” mövzusunda keçirilən tədbirdə AR Elm və Təhsil Nazirliyi, akad. H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları - Geomorfologiya və təbii risklər şöbəsinin böyük elmi işçisi, c.ü.f.d. Samirə Abuşova və kiçik elmi işçisi Nazim  Gəraylı iştirak ediblər.
S.Abuşova “İqlim dəyişmələrinə müharibələrin təsiri” mövzusunda məruzəsində Qarabağda törədilən ekoloji terror, təbiətə dəymiş ziyan, ekoloji vəziyyətin gərginləşməsindən söz açıb, müasir iqlim dəyişiklikləri barəsində sualları cavablandırıb.
N.Gəraylı süni intellekt (SI) texnologiyalarından istifadə etməklə iqlim dəyişikliyinin qarşısını almaq və onunla mübarizə yollarından bəhs edib. Süni intellektin iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə güclü vasitə olduğunu qeyd edən elmi işçi iqlim dəyişikliyinin təsirlərini azaltmaq və bunun ətraf mühitin qorunmasındakı əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb.

Сотрудники ИГ выступили с докладом о климате в БЕУ Мая 20, 2024 | 03:05 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Сотрудники Института географии имени Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, старший научный сотрудник отдела геоморфологии и природных рисков д.ф.г. Самира Абушова, и младший научный сотрудник Назим Гарайлы приняли участие  в  мероприятии, организованном Бакинским Евразийским Университетом на тему «Экологический терроризм, совершаемый на оккупированных землях».
В своем докладе «Влияние войн на изменение климата» С.Абушова рассказала об экологическом терроризме, совершаемом в Карабахе, ущербе природе, ухудшении экологической ситуации, а также ответила на вопросы о современном изменении климата.
Н.Гарайли рассказал о способах предотвращения и борьбы с с помощью технологий искусственного интеллекта (ИИ). Отметив, что искусственный интеллект является мощным инструментом в борьбе с изменением климата, исследователь обратил внимание на важность устранения последствий климатических изменений  и защиты окружающей среды.