Coğrafiyaçıların iştirakı ilə ADİU-da COP 29 çərçivəsində tədbir keçirilib 2024-05-02 09:50:00 / TƏDBİRLƏR
COP 29 çərçivəsində Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (ADİU/UNEC)  AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları ilə tələbələrin görüşü keçirilib.
“Tibbi coğrafiya” şöbəsinin müdiri c.ü.f.d. Solmaz Rzayeva “Azərbaycanda iqlim dəyişilmələri fonunda yaranan xəstəliklər və onların tibbi-coğrafi əsasları”, “Geomorfologiya və təbii risklər” şöbəsinin böyük elmi işçisi, c.ü.f.d. Samirə Abuşova isə “İşğal altında olmuş torpaqlarda törədilən terror” mövzusunda təqdimatla çıxış ediblər. Onlar məruzələrində ekoloji vəziyyətin gərginləşməsi, müasir iqlim dəyişiklikləri, atmosferin çirklənməsi ilə bağlı yaranmış vəziyyətin əhali arasında ürək-damar, ağciyər və tənəffüs yolları xəstəliklərinin vaxtından əvvəl ölümlə nəticələnməsi, eləcə də Qarabağ ekosisteminin məhv edilməsi, təbii mühitin məruz qaldığı faciələr və ekoloji problemlərin həlli yollarından bəhs ediblər, müəllim-tələbə kollektivinin suallarını cavablandırıblar.

При участии географов состоялось мероприятие в рамках COP 29 в БДУ 2024-05-02 09:50:00 / МЕРОПРИЯТИЯ
В рамках COP 29 в Азербайджанском государственном экономическом университете (АДИУ/UNEC) состоялась встреча студентов с сотрудниками Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики.
Выступили с докладами заведующая отделом «Медицинская география», д.ф.г. Солмаз Рзаева на тему «Заболевания, возникающие на фоне изменения климата в Азербайджане, и их медико-географическая основа», старший научный сотрудник отдела «Геоморфологии и природных рисков» , д.ф.г. Самира Абушова на тему «Терроризм, совершаемый на оккупированных землях». Они рассказали об ухудшении экологической обстановки, современных изменениях климата, результатах загрязнения атмосферы, приводящего к преждевременной смертности населения от сердечнососудистых, легочных и респираторных заболеваний, а также о разрушении экосистемы Карабаха, трагедиях, которые пережила природная среда, и путях решения экологических проблем, а также ответили на вопросы преподавателей и учеников.