AMEA prezidenti UNEC-də Sosial Biznes Mərkəzinin açılışında iştirak edib 2024-03-18 15:03:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) Yunus Sosial Biznes Mərkəzinin açılışı olub. Banqladeşli Nobel sülh mükafatı laureatı professor Məhəmməd Yunusun şərəfinə yaradılmış Mərkəzin açılış mərasimində AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli də iştirak edib.
Azərbaycanda səfərdə olan Nobel mükafatı laureatı professor Məhəmməd Yunusun da qatıldığı tədbirdə əvvəlcə Mərkəzin açılışını bildirən lent kəsilib, sonra quruma baxış keçirilib.
Açılış mərasimində AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək Azərbaycanda elm və təhsil üzrə beynəlxalq əlaqələrin bütün elmi istiqamətlər üzrə yüksələn xətlə inkişaf etdiyini bildirib. Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin də bu istiqamətdə əhəmiyyətli uğurlar qazandığını diqqətə çatdıran AMEA rəhbəri ali təhsil müəssisəsində Yunus Sosial Biznes Mərkəzinin yaradılmasının böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin rektoru professor Ədalət Muradov rəhbərlik etdiyi ali təhsil müəssisəsinin beynəlxalq əlaqələrindən ətraflı söz açıb, yeni yaradılmış Mərkəzin fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verib.
Nobel mükafatı laureatı professor Məhəmməd Yunus ölkəmizdə olduğundan məmnunluğunu ifadə edib, Azərbaycanın elm və təhsilinə uğurlar arzulayıb. Ali təhsil müəssisəsində sosial biznes sahəsində bacarıqlı gənc tədqiqatların meydana çıxmaqda olduğunu diqqətə çatdıran banqladeşli professor yeni yaradılmış Yunus Sosial Biznes Mərkəzinin bu sahədə tələbə gənclərə əhəmiyyətli stimul verəcəyini vurğulayıb. Nobel mükafatı laureatı Biznes Mərkəzində ilk mühazirəsini də sosial biznes sahəsində qarşıda duran problemlərə həsr edib.
Sonda suallar cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, açılış mərasimində Xalq yazıçısı Çingiz Abdullayev, Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri Rəşad Məcid, “Xalq qəzeti”nin baş redaktoru Əflatun Amaşov, “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin direktor müavini Vaqif Bəhmənli, Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondunun prezidenti Umud Rəhimoğlu, UNEC-in rəhbər heyəti və əməkdaşları iştirak ediblər.

Президент НАНА принял участие на открытии Центра социального бизнеса «Юнус» в UNEC 2024-03-18 15:03:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) состоялось открытие Центра социального бизнеса «Юнус». На церемонии открытия Центра, созданного в честь лауреата Нобелевской премии мира профессора Мухаммада Юнуса (Бангладеш), принял участие и президент НАНА академик Иса Габиббейли.
На мероприятии участвовал и сам профессор Мухаммад Юнус, который находится с визитом в Азербайджане. Вначале была разрезана красная лента. Затем гости ознакомились со структурой Центра.
В своем выступлении на церемонии открытия президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что в Азербайджане по восходящей линии развиваются международные связи в области науки и образования. Сказав, что Азербайджанский государственный экономический университет также добился значительных успехов в данной сфере, руководитель НАНА подчеркнул, что создание в этом высшем учебном заведении Центра социального бизнеса «Юнус» – одно из важных мероприятий в данном направлении.
Далее ректор Азербайджанского государственного экономического университета профессор Адалят Мурадов подробно рассказал о международных связях руководимого им высшего учебного заведения и сферах деятельности созданного Центра.
В своем выступлении лауреат Нобелевской премии профессор Мухаммад Юнус выразил удовлетворение визитом в нашу страну и пожелал успехов науке и образованию в Азербайджане. Сказав, что в экономическом университете идет подготовка молодых специалистов в области социального бизнеса, бангладешский профессор подчеркнул, что созданный Центр социального бизнеса «Юнус» станет важным стимулом для студентов. Свою первую лекцию в Центре лауреат Нобелевской премии также посвятил проблемам развития сферы социального бизнеса.
Затем были озвучены ответы на вопросы.
Отметим, что на встрече приняли участие народный писатель Чингиз Абдуллаев, председатель Совета печати Азербайджана Рашад Меджид, главный редактор «Халг газети» Афлатун Амашов, заместитель директора Научного центра «Азербайджанская Национальная Энциклопедия» Вагиф Бахманли, президент Международного евразийского фонда печати Умуд Рагимоглу, руководящий состав и сотрудники UNEC.