AMEA-da 27 Mart – Elm Günü təntənəli şəkildə qeyd olunub 2024-03-27 15:03:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Martın 27-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Əsas binasının Dairəvi zalında Elm Günü münasibətilə “Elm Günü və Günün elmi: humanitar tədqiqatlar və süni intellekt” mövzusunda təntənəli tədbir keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Xalq rəssamı akademik Ömər Eldarov, Azərbaycan Ağsaqqallar Şurasının sədri, millət vəkili Eldar Quliyev, millət vəkilləri Fazil Mustafa, Ülviyyə Həmzəyeva, AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Elm və ali təhsil siyasəti şöbəsinin müdiri Turxan Süleyman, AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, həqiqi və müxbir üzvləri, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının əməkdaşları və respublika elmi ictimaiyyətinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirdən öncə ilk dəfə təşkil olunmuş Xalq rəssamı akademik Ömər Eldarovun fərdi heykəltəraşlıq sərgisinə, elmi ictimaiyyətə ilk dəfə təqdim olunan AMEA loqosunun eskizləri sərgisinə, eləcə də AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun sərgisinə baxış olub.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin “Elm Günü və Günün elmi: Humanitar tədqiqatlar və süni intellekt” mövzusunda giriş nitqi dinlənilib. Prezident İlham Əliyevin 2018-ci il 9 aprel tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycanda Elm Gününün təsis edildiyini diqqətə çatdıran akademik İsa Həbibbəyli bu əlamətdar günün ölkəmizdə geniş qeyd olunduğunu söyləyib.
Azərbaycan elminin qədim tarixi köklərə malik olduğunu bildirən AMEA rəhbəri Orta əsrlərdə və sonrakı dövrlərdə Xətib Təbrizi, Əbülhəsən Bəhmənyar, Səfiəddin Urməvi, Nəsirəddin Tusi, Əbdülqadir Marağayi, Abbasqulu Ağa Bakıxanov kimi alim və mütəfəkkirlərimizin öz elmi fəaliyyətləri ilə bütün dünyaya səs saldıqlarını bildirib. Həmçinin həmin dövrlərdə elmi ideyaların görkəmli ədəbi mütəfəkkirlərimizin əsərləri vasitəsilə ictimaiyyətə aşılandığını və nəticədə elmin cəmiyyətdə öz nüfuzunu artırdığını vurğulayıb.
Azərbaycan elminin təşkilatlanmasından sonra bu prosesin geniş vüsət aldığını söyləyən akademik İsa Həbibbəyli 1923-cü ildə elmi-tədqiqat işlərini aparmaq üçün Azərbaycan Tədqiq və Tətəbbö Cəmiyyətinin yaradıldığını, 1932-ci ildə bunun əsasında SSRİ Elmlər Akademiyası Zaqafqaziya Filialının Azərbaycan şöbəsinin təşkil edildiyini, 1935-ci ildə isə SSRİ EA Azərbaycan Filialına çevrildiyini diqqətə çatdırıb. Nəhayət, 1945-ci ilin 27 mart tarixində 15 həqiqi üzvün iştirakı ilə Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının təsis olunduğunu bildirib.
AMEA-nın ötən 80 ilə yaxın müddətdə şərəfli inkişaf yolu keçdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli bu inkişafın təmin olunmasında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin müstəsna xidmətləri olduğunu diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, Sovet hakimiyyəti illərində Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Elmlər Akademiyasının maddi-texniki bazası əsaslı şəkildə yenidən qurulub, elmi tədqiqatların ölkə həyatı ilə əlaqələndirilməsi üçün geniş imkanlar yaradılıb. Müstəqillik illərində isə Ümummilli Liderin Fərmanı ilə 2003-cü ildə Elmlər Akademiyasına Milli Elmlər Akademiyası statusu verilib.
Son illərdə isə Azərbaycan elminin Prezident İlham Əliyevin yüksək diqqət və qayğısı sayəsində yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli elmi tədqiqatların ölkəmizin inkişaf strategiyasına və milli prioritetlərə uyğun həyata keçirildiyini, nəticədə böyük uğurların əldə olunduğunu söyləyib. Həmçinin dövlət başçısının qayğısı nəticəsində “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin təşkil olunduğunu, Yüksək Texnologiyalar Parkının yaradıldığını, AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının yeni binasının tikildiyini, Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının maddi-texniki bazasının yeniləşdirildiyini, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının yeni Nizamnaməsinin təsdiq olunduğunu diqqətə çatdırıb.
“Azərbaycan Respublikasında elm və təhsil sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı bəzi tədbirlər haqqında” ölkə başçısının 28 iyul 2022-ci il tarixli Fərmanı ilə Azərbaycan elminin inkişafında yeni mərhələnin başlandığını bildirən akademik İsa Həbibbəyli Elm və Təhsil Nazirliyinin AMEA ilə birgə ölkəmizdə elmi fəaliyyətin təşkili və nüfuzunun artması istiqamətində mühüm səylər göstərdiyini vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli “Heydər Əliyev İli”ndə AMEA-da görülən genişmiqyaslı işlərdən də danışıb, Ümummilli Liderin xalqımız və dövlətimiz qarşısındakı tarixi xidmətlərini əks etdirən 50-dən çox fundamental monoqrafiya və sanballı nəşrlərin ərsəyə gətirildiyini, Akademiyanın HeydərƏliyevnaməsinin yaradıldığını söyləyib.
AMEA rəhbəri, o cümlədən Qarabağın və Şərqi Zəngəzurun tarixinin, folklorunun, mədəniyyətinin, arxeologiyasının öyrənildiyini, aparılan tədqiqatlar və bu mövzuda nəşr edilən kitablar əsasında Akademiyanın yeni Qarabağnamələr silsiləsinin yaradıldığını bildirib.
Prezident İlham Əliyevin Qərbi Azərbaycana Qayıdış konsepsiyasından irəli gələrək həyata keçirilən işlərdən də bəhs edən akademik İsa Həbibbəyli AMEA-da Qərbi Azərbaycan Tədqiqatları Əlaqələndirmə Şurasının təşkil olunduğunu, Tarix və Etnologiya İnstitutunda Qərbi Azərbaycan Tarixi, Folklor İnstitutunda Qərbi Azərbaycan folkloru, Dilçilik İnstitutunda Toponimika şöbələrinin yaradıldığını diqqətə çatdırıb.
Həmçinin aparılan struktur islahatlarından danışan AMEA rəhbəri Tarix İnstitutunun bazasında Tarix və Etnologiya İnstitutunun, Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun əsasında Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun təşkilinin Akademiyada yeniləşmə proseslərinin mühüm hadisələrindən olduğunu deyib. Bundan əlavə, AMEA-nın müxtəlif elmi müəssisələrində müasir tələblərə uyğun olaraq “Qarabağ müharibəsinin tarixi və Böyük Qayıdış hərəkatı”, “Türk xalqlarının tarixi və etnologiyası”, “Xəzərin arxeologiyası”, “Erkən realizm və yeni dövr Azərbaycan ədəbiyyatı”, “İdrak nəzəriyyəsi və məntiqi”, “Türk xalqlarının əlyazmaları”, “Musiqi folkloru” şöbələrinin, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda Mehmet Akif Ərsoy Türk Ədəbiyyatı Mərkəzinin yaradıldığını bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli yeniləşən Akademiyada aparılan islahatlar içərisində elektron hərəkatın xüsusi yer tutduğunu, elmmetrik hesablamaların aparılması, AMEA alimlərinin əsərlərinə istinadların müəyyən edilməsi üçün beynəlxalq elmi bazalarda profillər yaradılması, elmi jurnalların elektron bazasının qurulmasının həyata keçirilməsi üçün MDB məkanında ilk dəfə olaraq Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında “Elektron Akademiya” şöbəsinin yaradıldığını vurğulayıb. Eyni zamanda şöbənin əməkdaşları tərəfindən MDB məkanında ilk dəfə, Türk dünyasında isə TÜBİTAK-dan sonra məhz ölkəmizdə Virtual Elektron Resurslar Sisteminin yaradıldığını deyib. Hazırda “Elektron Akademiya” şöbəsi tərəfindən elmmetrik hesablamalar aparmaq bacarıqlarına malik robot texnologiyalarının modelini yaratmaq üzərində işlərin aparıldığını diqqətə çatdırıb.
AMEA-nın beynəlxalq əlaqələrinə də toxunan akademik İsa Həbibbəyli 2023-2024-cü illərdə Milli Elmlər Akademiyasının 3 beynəlxalq elmi təşkilatın üzvlüyünə qəbul edildiyini, Türkiyə, Pakistan, Bolqarıstan, Özbəkistan, Qazaxıstan, Monteneqro Elmlər akademiyaları ilə müqavilələrin bağlanılaraq əlaqələrin genişləndirildiyini söyləyib.
Həmçinin dövlət başçısının Milli Məclisdəki andiçmə mərasimində qarşıya qoyduğu Türk dünyasıyla əlaqələrin gücləndirilməsi ilə bağlı olaraq AMEA-nın türk dövlətlərinin akademik qurumları və ali təhsil müəssisələri ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini bildirib.
“Türk dünyası ilə elmi əlaqələrin daha da genişləndirilməsi, humanitar və ictimai elmlər sahəsində süni intellektin tətbiqi, AMEA-nın embleminin dəyişdirilməsi və yeni loqotipinin yaradılması, müstəqil dövlətimizin daha da inkişaf etdirilməsində Azərbaycan elminin rolunun artırılması qarşıdakı başlıca hədəflərimizdəndir”, - deyə AMEA prezidenti diqqətə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli çıxışının sonunda bildirib ki, 44 günlük Vətən müharibəsində, eləcə də antiterror tədbirləri zamanı xalqımıza böyük qələbələr bəxş etmiş və Xankəndidə Azərbaycanın Dövlət Bayrağını ucaltmış Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi daxili və xarici siyasəti alimlərimiz ürəkdən dəstəkləyir, Azərbaycan elminə daim diqqət və qayğı göstərən dövlət başçısının qarşıya qoyduğu mühüm vəzifələri məsuliyyətlə yerinə yetirirlər.
Sonra ölkə başçısının 2 fevral 2024-cü il tarixli Sərəncamı ilə “Heydər Əliyevin 100 illiyi (1923-2023)” Azərbaycan Respublikasının yubiley medalına layiq görülmüş şəxslərə mükafatları təqdim olunub.
Tədbirdə akademik Akif Əlizadə çıxış edərək Elm günü münasibətilə elmi ictimaiyyətə təbrik edib, dövlət başçısının daim Azərbaycan elminə, Milli Elmlər Akademiyasına qayğı göstərdiyini, elm xadimlərinin təkliflərinə daim diqqətlə yanaşdığını deyib, təltif olunanlar adından Prezident İlham Əliyevə minnətdarlığını bildirib.
Daha sonra Azərbaycan Respublikası Ağsaqqallar Şurasının Döş nişanı və Fəxri fərmanları şuranın sədri Eldar Quliyev tərəfindən elm xadimlərinə təqdim edilib.
Təltiflərdən sonra millət vəkili Eldar Quliyev elmi ictimaiyyəti təbrik edib, alimlərə yeni-yeni nailiyyətlər arzulayıb.
Tədbir çərçivəsində, həmçinin “Xalq rəssamı, akademik Ömər Eldarovla dialoq: sənət dünyası və gələcəyə baxış” mövzusunda dialoq təşkil olunub.
Akademik İsa Həbibbəyli ilk dəfə olaraq Xalq rəssamı akademik Ömər Eldarovun fərdi heykəltəraşlıq sərgisinin Elm günü çərçivəsində təşkil olunduğunu söyləyib. Akademik İsa Həbibbəyli ömrünün 70 ildən çoxunu heykəltəraşlıq sənətinə həsr etmiş ustad heykəltaraş Ömər Eldarovun zəngin yaradıcılıq yolundan bəhs edib. Bildirib ki, ölkəmizdə heykəltəraşlıq məktəbi yaratmış akademik Ömər Eldarovun yaradıcılığında Azərbaycan və dünya heykəltəraşlıq məktəbinin ən mükəmməl elementləri öz əksini tapmışdır. Görkəmli sənətkar Azərbaycan heykəltaraşlıq sənətinə “düşünən heykəllər” silsiləsini gətirmişdir. Akademik Ömər Eldarovun məhsuldar yaradıcılıqla yanaşı, həm də Azərbaycanın elmi-ədəbi və ictimai-mədəni həyatının fəal iştirakçısı olduğunu söyləyən AMEA rəhbəri bildirib ki, məşhur heykəltəraş tərəfindən respublikamızda peşəkar rəssam və heykəltəraşlıq məktəbi formalaşmışdır.
Ona göstərilən diqqətə görə dövlət başçısına və Akademiya rəhbərliyinə dərin minnətdarlığını bildirən Ömər Eldarov uşaqlıq illərindən, heykəltəraş olmağına keçən yoldan bəhs edib. Ömər Eldarov vurğulayıb ki, Fəxri xiyabanda ucalan bütün heykəl və büstlər onun əl işidir və bu baxımdan Fəxri xiyabanı özünün açıq səma altında fərdi sərgisi adlandırmaq olar. Keçdiyi şərəfli yolun gərgin əmək tələb etdiyini bildirən Ömər Eldarov yaratdığı obraz və kompozisiyalardan, görkəmli şəxsiyyətlərlə işindən, təkcə Azərbaycanda yox, dünyanın bir sıra ölkəsində yaratdığı əsərlərdən danışıb.
Daha sonra Ömər Eldarovun həyat və fəaliyyətini əks etdirən “Hələ axşam deyil” sənədli filmi nümayiş etdirilib.
Tədbirdə Elm və Təhsil Nazirliyinin Elm və ali təhsil siyasəti şöbəsinin müdiri Turxan Süleyman çıxış edərək Prezident İlham Əliyevin Elm Gününün təsis edilməsi haqqında müvafiq Sərəncamının Azərbaycan elminə, təhsilinə böyük diqqət və qayğının təzahürü olduğunu vurğulayıb, əlamətdar gün münasibətilə elmi ictimaiyyəti təbrik edib. Turxan Süleyman elmlə təhsilin vəhdətinin vacibliyini vurğulayaraq, 2023-cü il noyabrın 28-də ölkə başçısının imzaladığı Sərəncamla Xankəndi şəhərində Qarabağ Universitetinin yaradılmasının tarixi hadisə olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, bu qərar bütövlükdə Azərbaycan təhsilinin və elminin inkişafında müsbət nəticələrə səbəb olacaq. O, alimləri və gənc tədqiqatçıları Qarabağ Universiteti ilə əməkdaşlığa dəvət edib.
Sonra çıxış edən Milli Məclisin Mədəniyyət Komitəsinin sədri Fazil Mustafa AMEA-nın Azərbaycan xalqının intellektual potensialının formalaşmasında, onun sosial-ictimai tərəqqisində mühüm rol oynayan qurum olduğunu deyib. Prezident İlham Əliyevin elmi ictimaiyyətə hər zaman dəstək olduğunu söyləyən Fazil Mustafa dövlət başçısının elmlə bağlı, alimlərin sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması ilə bağlı bir sıra Sərəncam və fərmanlar imzaladığını xatırladıb. O, dünya elminin çağırışlarına cavab verən elmi tədqiqatlara üstünlük verməyin, Azərbaycan elmini beynəlxalq elmi tələblərə uyğunlaşdırmağın vacibliyini qeyd edib. Çıxışının sonunda Fazil Mustafa elm adamlarını peşə bayramları münasibətilə təbrik edib, onlara fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.

В НАНА торжественно отметили День науки Мар 27, 2024 | 03:03 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
27-го марта в честь Дня науки в Круглом актовом зале Главного здания Национальной академии наук Азербайджана состоялось торжественное мероприятие «День науки и наука Дня: гуманитарные исследования и искусственный интеллект».
На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, народный художник академик Омар Эльдаров, председатель Совета старейшин Азербайджана, депутат Милли Меджлиса Эльдар Гулиев, депутаты Милли Меджлиса Фазиль Мустафа и Ульвия Гамзаева, заведующий Отделом политики в области науки и высшего образования Министерства науки и образования Азербайджанской Республики Турхан Сулейман, члены Президиума НАНА, действительные члены и члены-корреспонденты Академии наук, сотрудники научных учреждений и организаций НАНА и представители научной общественности республики.
До начала мероприятия гости ознакомились с персональной выставкой произведений скульптуры, созданных народным художником академиком Омаром Эльдаровым, выставкой эскизов логотипа НАНА, которые были впервые представлены вниманию научной общественности, и выставкой Института археологии и антропологии НАНА.
Вначале в зале прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики.
В своей вступительной речи «День науки и наука Дня: гуманитарные исследования и искусственный интеллект» президент НАНА академик Иса Габиббейли подчеркнул, что День науки в Азербайджане был учрежден по Распоряжению Президента Ильхама Алиева от 9 апреля 2018 года, и этот знаменательный день широко отмечается в нашей стране.
Руководитель НАНА сообщил, что отечественная наука уходит своими корнями в глубокую древность, в средние века и последующие периоды в Азербайджане жили и творили такие ученые и мыслители, как Хатиб Тебризи, Абулхасан Бахманьяр, Сафиаддин Урмави, Насреддин Туси, Абдулгадир Марагаи, Аббасгулу ага Бакиханов и другие, которые снискали известность во всем мире; научные идеи в тот период доводились до внимания общественности посредством произведений выдающихся представителей литературы, вследствие чего повышался авторитет науки в обществе.
Говоря о процессе организации отечественной науки, академик Иса Габиббейли отметил, что в 1923 году для централизации и координации научных исследований было создано Общество исследования и изучения Азербайджана, в 1932 году на его базе было организовано Азербайджанское отделение Закавказского филиала Академии наук СССР, которое в 1935 году превратилось в Азербайджанский филиал АН СССР; наконец, 27 марта 1945 года при участии 15-ти первых действительных членов была учреждена Академия наук Азербайджанской ССР.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что на протяжении почти 80-ти лет НАНА прошла славный путь развития, исключительные заслуги в обеспечении этого развития принадлежат общенациональному лидеру Гейдару Алиеву, по инициативе которого в годы советской власти была основательно реорганизована материально-техническая база Академии наук, были созданы широкие возможности для координации научных исследований с жизнью страны; а в годы независимости, в 2003 году по Указу Общенационального лидера Академии наук был присвоен статус Национальной академии наук Азербайджана.
Сказав, что в последние годы благодаря вниманию и заботе Президента Ильхама Алиева начался новый этап развития отечественной науки, руководитель НАНА добавил, что научные исследования проводятся в соответствии со стратегией развития страны и национальными приоритетами, вследствие чего достигнуты большие успехи. Академик также отметил, что благодаря заботе главы государства были созданы Научный центр «Азербайджанская Национальная Энциклопедия» и Парк высоких технологий, возведено новое здание Центральной научной библиотеки НАНА, обновлена материально-техническая база Шемахинской астрофизической обсерватории, утвержден новый Устав Национальной академии наук Азербайджана.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что 28 июля 2022 года главой государства был подписан Указ «О некоторых мерах по совершенствованию управления в области науки и образования в Азербайджанской Республике», после чего начался новый этап развития науки, и подчеркнул, что сегодня Министерством науки и образования и Академией наук реализуются важные мероприятия, нацеленные на организацию научной деятельности и повышение ее авторитета.
Руководитель НАНА рассказал о широкомасштабных мероприятиях, реализованных в Академии наук в «Год Гейдара Алиева», отметив при этом, что были подготовлены более 50-ти фундаментальных монографий и ценных изданий, освещающих исторические заслуги Общенационального лидера перед народом и государством, и тем самым была создана ГейдарАлиев-наме Академии наук.
В НАНА, продолжил академик Иса Габиббейли, также велись исследования по истории, фольклору, культуре и археологии Карабаха и Восточного Зангезура, и на основе изданных книг создан новый цикл Карабах-наме Академии наук.
Говоря о работах, выполненных в связи с Концепцией возвращения в Западный Азербайджан, академик Иса Габиббейли сообщил, что в НАНА организован Координационный совет по исследованиям, связанным с Западным Азербайджаном, в Институте истории и этнологии создан Отдел истории Западного Азербайджана, в Институте фольклора – Отдел фольклора Западного Азербайджана, а в Институте языкознания – Отдел топонимики.
Помимо этого, руководитель НАНА рассказал о проводимых структурных реформах, отметив при этом, что значимыми событиями процесса обновления стали создание Института истории и этнологии – на базе Института истории и Института археологии и антропологии – на базе Института археологии, этнографии и антропологии. В соответствии с современными требованиями, продолжил академик, в различных научных учреждениях Академии наук были созданы отделы «История Карабахской войны и движение Великого возвращения», «История и этнология тюркских народов», «Археология Каспийского моря», «Ранний реализм и азербайджанская литература нового периода», «Теория познания и логика», «Рукописи тюркских народов», «Музыкальный фольклор», а в Институте литературы имени Низами Гянджеви начал функционировать Центр турецкой литературы имени Мехмета Акифа Эрсоя.
Сказав, что особое место среди реформ, проводимых в обновляемой НАНА, занимает электронное движение, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что впервые на пространстве СНГ в системе НАНА был создан отдел «Электронная Академия», для расчета наукометрических показателей и выявления количества цитирований на труды ученых созданы их профили в международных научных базах, а также идет работа над созданием электронных баз научных журналов. В то же время, именно в нашей стране впервые на пространстве СНГ, а в тюркском мире – впервые после TÜBİTAK сотрудниками отдела создана Система виртуальных электронных ресурсов. Академик добавил, что в настоящее время в отделе «Электронная Академия» ведутся работы по созданию модели робота, владеющего навыками расчета наукометрических показателей.
Руководитель НАНА говорил и о международных связях организации. Академик сообщил, что в 2023-2024 гг. Национальная академия наук стала полноправным членом 3-х международных научных организаций, также были заключены договоры о сотрудничестве и расширены связи с академиями наук Турции, Пакистана, Болгарии, Узбекистана, Казахстана, Черногории.
Рассказав о задачах по усилению связей с тюркским миром, поставленных главой государства во время его речи на церемонии инаугурации в Милли Меджлисе, и тесном сотрудничестве НАНА с академическими структурами и высшими учебными заведениями тюркских государств, академик Иса Габиббейли продолжил:
«Наши дальнейшие цели – еще большее расширение научных связей с тюркским миром, применение искусственного интеллекта в сфере гуманитарных и общественных наук, создание нового логотипа (эмблемы) НАНА, повышение роли науки в развитии независимого Азербайджанского государства».
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли отметил, что ученые полностью поддерживают внутреннюю и внешнюю политику, проводимую победоносным Верховным главнокомандующим, Президентом Ильхамом Алиевым, который в ходе 44-дневной Отечественной войны и антитеррористических мероприятий привел наш народ к победе и поднял Государственный флаг Азербайджана в Ханкенди, и с большой ответственностью выполняют важные задачи, поставленные перед ними главой государства.
Затем лицам, которые по Распоряжению главы государства от 2 февраля 2024 года были удостоены юбилейной медали Азербайджанской Республики «100-летие Гейдара Алиева (1923-2023)», были вручены их награды.
В своем выступлении на мероприятии академик Акиф Ализаде поздравил научную общественность с Днем науки, подчеркнул, что глава государства всегда проявляет заботу по отношению к отечественной науке и Национальной академии наук, всегда внимателен к предложениям ученых, и поблагодарил Президента Ильхама Алиева от имени всех ученых, удостоившихся вышеуказанной медали.
Далее председатель Совета старейшин Эльдар Гулиев вручил группе ученых нагрудные знаки и почетные грамоты Совета старейшин Азербайджанской Республики.
После церемонии награждения депутат Милли Меджлиса Эльдар Гулиев поздравил научную общественность и пожелал ученым дальнейших успехов.
В рамках мероприятия был организован диалог на тему «Диалог с народным художником академиком Омаром Эльдаровым: мир искусства и взгляд в будущее».
Академик Иса Габиббейли сообщил, что в рамках Дня науки впервые организована персональная выставка скульптора, народного художника академика Омара Эльдарова. Говоря о многогранном творческом пути Омара Эльдарова, который более 70-ти лет своей жизни посвятил искусству скульптуры, академик отметил, что в творчестве Омара Эльдарова, создавшего в Азербайджане школу скульптуры, нашли свое отражение самые совершенные элементы отечественной и мировой скульптуры, выдающийся мастер создал череду «думающих памятников». Сказав, что, наряду с плодотворной творческой деятельностью, академик Омар Эльдаров принимает активное участие в научной, общественной и культурной жизни республики, руководитель НАНА добавил, что известный скульптор сформировал в Азербайджане профессиональную школу живописи и скульптуры.
Сердечно поблагодарив главу государства и руководство Академии наук за оказанное внимание, Омар Эльдаров рассказал о своем детстве и пути, приведшем его в искусство скульптуры.  Омар Эльдаров сообщил, что все памятники и бюсты, возвышающиеся на Аллее почетного захоронения, – образцы его творчества, и с этой точки зрения Аллею почетного захоронения можно назвать его персональной выставкой под открытым небом. Подчеркнув, что пройденный им славный путь был бы невозможен без кропотливого труда, академик Омар Эльдаров подробно рассказал о созданных им образах и композициях, сотрудничестве с выдающимися личностями, а также произведениях, созданных не только в Азербайджане, но и в различных странах мира.
Затем был продемонстрирован документальный фильм «Ещё не вечер», посвященный жизни и творчеству академика Омара Эльдарова.
В своем выступлении заведующий Отделом политики в области науки и высшего образования Министерства науки и образования Турхан Сулейман подчеркнул, что Распоряжение Президента Ильхама Алиева об учреждении Дня науки является выражением большого внимания и заботы о науке и образовании в Азербайджане, и поздравил научную общественность страны с этим знаменательным днем. Напомнив, что по Распоряжению главы государства от 28 ноября 2023 года в городе Ханкенди был создан Карабахский университет, завотделом министерства добавил, что это историческое событие приведет к ещё большему развитию отечественной науки и образования в целом. Турхан Сулейман отметил значение единства науки и образования и пригласил ученых и молодых исследователей сотрудничать с Карабахским университетом.
Далее выступил председатель Комитета Милли Меджлиса по культуре Фазиль Мустафа, который сообщил, что НАНА играет важную роль в формировании интеллектуального потенциала азербайджанского народа и в его социально-экономическом развитии. Сказав, что Президент Ильхам Алиев всегда поддерживает научную общественность, Фазиль Мустафа  добавил, что глава государства подписал ряд распоряжений и указов, связанных с наукой и улучшением социального положения ученых. Он отметил, что необходимо отдавать предпочтение исследованиям, отвечающим вызовам мировой науки, и привести отечественную науку в соответствие с требованиями международного научного пространства. В заключение своего выступления Фазиль Мустафа поздравил ученых с их профессиональным праздником и пожелал им успехов в дальнейшей деятельности.