AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu Elmi şurasının 2024-cü il üçün ilk iclası keçirilib.
Baş direktor professor Zakir Eminov cari ildə şuranın işinə uğurlar arzu edərək iclasda müzakirə olunacaq məsələləri iştirakçıların diqqətə çatdırıb.
Elmi katib dosent Zərnurə Həmidova Elmi şuranın tərkibində ediləcək dəyişiklik barədə məlumat verib. Dünyasını dəyişməsi ilə əlaqədar sabiq Rəfail Abdullayevin yerinə şöbə müdiri, c.ü.f.d. Solmaz Rzayevanın Elmi şuraya üzvlüyü təsdiq edilib.
Tədqiqatçı alim Yasin Kərimovun (Yasin Azərtürk) “Azərbaycanın tarixi ərazilərindəki yaşayış məntəqələri adlarının erməniləşdirilməsi” kitabının elm sahəsində Dövlət Mükafatına təqdim edilməsinə dəstək verilməsi qərara alınıb
İclasda iştirak edən AzərEnerji ASC-nin əməkdaşı Rüstəm Rəcəbov  bu il Azərbaycanda keçiriləcək COP 29-a  dair  lokal təşəbbüslərin  üzə çıxarılması məqsədilə iclas iştirakçıları ilə fikir mübadiləsi aparıb,  coğrafiyaçı alimlərin bu sahədəki planları ilə  tanış olub.
Elmi şuranın iclasında həmçinin "Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”nın icrası ilə əlaqədar Coğrafiya İnstitutunun görəcəyi işlər müzakirə edilib, 2024-cü ilin iş planının ilkin müzakirəsi aparılıb, eləcə də bir sıra digər məsələlərə baxılıb, müvafiq qərarlar qəbul edilib.

Состоялось заседание ученого совета Института географии 2024-01-23 12:20:00 / НАУЧНЫЕ СОБРАНИЯ
Состоялось первое за 2024 год заседание Ученого совета Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики.
Генеральный директор профессор Закир Эминов пожелал успехов работе совета в этом году и довел до сведения участников вопросы, которые будут обсуждаться на заседании.
Ученый секретарь, доцент Зарнура Хамидова проинформировала об изменениях, которые будут внесены в состав Ученого совета. В связи с кончиной руководителя отдела д.ф.г.Рафаила Абдуллаева подтверждено членство в Ученом совете Солмаз Рзаевой.
Было решено поддержать вручение Государственной премии в области науки книги учёного-исследователя Ясина Керимова (Ясин Азертюрк) "Арменизация названий населенных пунктов на исторических территориях Азербайджана".
Сотрудник ОАО «Азерэнержи» Рустам Раджабов, принявший участие во встрече, обменялся с участниками встречи идеями с целью раскрытия местных инициатив относительно COP 29, которая пройдет в Азербайджане, а также ознакомился с планами географов в этой области на этот год.
На заседании ученого совета обсуждена работа, которую предстоит провести Институту географии в связи с реализацией «I Государственной программы по Великому возвращению», проведено предварительное обсуждение плана работ на 2024 год, а также рассмотрен ряд других вопросов и приняты соответствующие решения.