Cİ əməkdaşları geoparklarla əlaqədar beynəlxalq görüşdə iştirak ediblər 2023-12-18 14:37:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları - icraçı direktor, c.ü.f.d., dosent Zaur İmrani, böyük elmi işçi, c.ü.f.d., dosent Elina Kərimova, elmi işçi Bəyimxanım Hüseynova və doktorant Aslan Babaxanov dekabrın 13-də Tbilisidə keçirilən  “Nəzəriyyədən təcrübəyə: Gürcüstanda Muxuri-Geopark təşəbbüsünə çoxtərəfli elmi dəstək” mövzusunda rəqəmsal qiymətləndirmə görüşündə iştirak ediblər.
Görüşdə Gürcüstanın V.Baqrationi adına Coğrafiya İnstitutu və İ.Cavaxişvili adına Tbilisi Dövlət Universiteti, Ermənistanın Yerevan Dövlət Universiteti və Coğrafiya İnstitutu, Almaniyanın Y. Libix adına Gissen Universitetinin Coğrafiya departamenti  və CENN-in  (Qafqaz Ətraf Mühit QHT) əməkdaşları onlayn tədbirə qoşulublar.
Tədbirdə dünyada baş verən iqlim dəyişmələri fonunda yaranan ekoloji problemlər və onlardan çıxış yolları, geoparkların təcrübəsi, onların yaradılmasının üstünlükləri, eləcə də Gürcüstanda Muxuri Geoparkının yaradılmasının nəzəri təcrübəsi barədə çıxışlar olub, geoparkların məlumat bazasının idarə edilməsi sistemi barədə məlumatlar verilib.
Coğrafiya İnstitutu ilə Gissen Universitetinin Coğrafiya departamenti arasında elmi əlaqələrin gücləndirilməsi, tələbə mübadiləsi, birgə layihələrdə iştirak barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

Сотрудники ИГ приняли участие в международной встрече по геопаркам 2023-12-18 14:37:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Международная конференция «Будущее развитие: экологические проблемы и их решения» прошла при поддержке Международной группы солидарности.
13 декабря сотрудники Института Географии имени академика Г.Алиева МНО АР – исполнительный директор, д.ф.г., доцент Заур Имрани, старший научный сотрудник, д.ф.г., доцент Элина Керимова, научный сотрудник Бейимханым Гусейнова и докторант студент Аслан Бабаханов приняли участие в онлайн совещании на тему «От теории к практике: многосторонняя научная поддержка инициативы Мухури-геопарк в Грузии», проходившем в Тбилиси.
На встрече приняли участие сотрудники Института географии Грузии имени В.Багратони и Тбилисского государственного университета имени И. Джавахишвили, Ереванского государственного университета и Института географии Армении, кафедры географии немецкого Гиссенского университета имени Ю.Либиха и Кавказская сеть экологических НПО (CENN) присоединилась к онлайн-мероприятию.
На мероприятии прозвучали выступления об экологических проблемах, возникающих на фоне климатических изменений в мире, и путях их решения, опыте геопарков, преимуществах их создания, а также теоретическом опыте создания Геопарк Мухури в Грузии, а также была предоставлена информация о системе управления базой данных геопарка.
Между Институтом географии и кафедрой географии Гиссенского университета состоялся обмен мнениями по укреплению научных связей, обмену студентами, участию в совместных проектах.