Professor Zakir Eminov Qərbi Azərbaycan toponimləri haqqında təkliflər verib 2023-11-01 16:02:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin Regional məsələlər komitəsində “Qərbi Azərbaycan toponimləri: tarixin təhrif olunmasından ədalətin bərpa edilməsinədək” mövzusunda keçirilən ictimai dinləmədə AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun baş direktoru, professor Zakir Eminov iştirak edib.
Çıxışında toponimlərimizin bərpası istiqamətində müəyyən addımların atıldığını diqqətə çatdıran İnstitut direktoru bildirib ki, ermənilər nə qədər Qərbi Azərbaycan ərazisindəki toponimləri dəyişdirib erməniləşdirsələr də, tarixi nə qədər saxtalaşdırmağa çalışsalar da, tarixi sənədlər və xəritələr Qərbi Azərbaycan yer adlarının türkmənşəli olmasını, bu ərazılərin qədim Azərbaycan torpağı olmasına şübhə yeri qoymur. Bəzi erməni ziyalıları  ermənilərin indiki Ermənistan ərazisinə köçürülmüş xalq olduğunu və əvvəllər burada etnik azərbaycanlıların yaşadıqlarını təsdiq edirlər.
Alim həmçinin mövzu ilə əlaqədar irəli sürdüyü təklifləri iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.

Профессор Закир Эминов высказал предложения по топонимам Западного Азербайджана 2023-11-01 16:02:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Генеральный директор Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, профессор Закир Эминов принял участие в общественных слушаниях на тему «Топонимы Западного Азербайджана: от искажения истории к восстановлению справедливости», проведенном в Комитете по региональным делам Милли Меджлиса Азербайджанской Республики.
В своем выступлении директор института отметил, что как бы армяне ни меняли и арменизировали топонимы на территории Западного Азербайджана, как бы они ни пытались фальсифицировать историю, исторические документы и карты не оставляют сомнений в том, что названия мест в Западном Азербайджане имеют тюркское происхождение и что эти территории являются древней землей Азербайджана. Некоторые армянские интеллектуалы подтверждают, что армяне – это народ, переселившийся на территорию нынешней Армении и что здесь проживали этнические азербайджанцы.