Coğrafiyaçı alimlər beynəlxalq Xəzər forumunda iştirak ediblər 2023-04-25 15:02:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun baş direktoru,  c.e.d. Zakir Eminov və İnstitutun icraçı direktoru, c.ü.f.d., dosent Zaur İmrani Moskva şəhərində keçirilən  “Beynəlxalq Enerji Təhlükəsizliyi Kontekstində Enerji Dialoqu” adlı 15-ci Xəzər Enerji Forumunda  iştirak edib.
Forumda 150-dən çox beynəlxalq təşkilat və səlahiyyətli orqanların nümayəndələri, eləcə də tələbə və doktorantlar iştirak ediblər. İştirakçılar Xəzər dənizi ilə əlaqəli apardıqları elmi araşdırmalar və əldə etdikləri nəticələr barədə məruzələr  ediblər.
Coğrafiya İnstitutunun baş direktoru Z.Eminov “Azərbaycan Respublikasının davamlı sosial-iqtisadi inkişafında neft-qaz sənayesinin rolu” mövzusunda məruzə edərək   Azərbaycanda neft-qaz sənayesinin inkişaf  tarixi, Əsrin müqaviləsi, yeni neft-qaz  kəmərləri, Cənub Qaz Dəhlizi, Azərbaycan Neft Fondu, Qeyri-neft sektorunun inkişafı, əhalinin məşğulluğu, regionların  rolu və s. haqqında forum iştirakçılarına geniş məlumat verib.
İnstitutun icraçı direktoru Z.İmrani “Xəzər dənizi karbohidrogenlərinin ekoloji təhlükəsizliyə uyğunluğu və Azərbaycanın Xəzərsahili hissəsində turizm potensialından səmərəli istifadə” adlı məruzə ilə çıxış edib.
Azərbaycan nümayəndələri forum çərçivəsində keçirilən Xəzər Gənclər Sessiyasında öz çıxışlarında bioresurslarının mühafizəsi, ekoloji maarifləndirmə və ekoloji turizm sahəsində birgə layihələrin həyata keçirilməsi ilə bağlı təkliflər irəli sürüblər.
Səfər əsnasında coğrafiyaçı alimlər Rusiya EA Coğrafiya İnstitutunun direktor müavini Osokin Nikolay və Serqo Orconikidze adına Rusiya Dövlət Geoloji Kəşfiyyat Universitetinin  şöbə müdiri,  Rusiyanın əməkdar geoloqu, professor Vaqif Kərimovla elmi tədqiqatların aparılması, birgə layihələrdə iştirak, doktorantların və dissertantların elmi bilik səviyyələrinin artırılması və s. məsələləri müzakirə ediblər.
Coğrafiya İnstitutu “Caspian Energy Forum - 2023” çərçivəsində Xəzər Enerji Dialoqunun dərinləşdirilməsinin artan əhəmiyyətini nəzərə alaraq Rusiya EA-nın  P.P.Şirşov adına  Okeanologiya İnstitutunun Xəzər bölməsi  və Xəzər dənizi Elmi-Tədqiqat Mərkəzi  ilə əməkdaşlıq sazişi imzalayıb.

Ученые-географы приняли участие в международном Каспийском форуме 2023-04-25 15:02:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Генеральный директор Института географии имени академика Г. Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, д.г.н. Закир Эминов и исполнительный директор института, доцент Заур Имрани приняли участие в 15-м Каспийском энергетическом форуме «Энергетический диалог в контексте международной энергетической безопасности», который прошел в Москве.
В форуме приняли участие более 150 представителей международных организаций и органов власти, а также студенты и докторанты. Участники выступили с докладами о проведенных ими научных исследованиях и полученных ими результатах, связанных с Каспийским морем.
З. Эминов, генеральный директор Института географии, выступил с докладом на тему «Роль нефтегазовой отрасли при устойчивом социально-экономическом развитии Азербайджанской Республики», дал обширную информацию участникам форума об истории развития нефтегазовой промышленности Азербайджана, контракте века, новых нефте- и газопроводах, Южном газовом коридоре, Азербайджанском нефтяном фонде, развитии ненефтяного сектора, занятости населения, роли регионов и др..
Исполнительный директор института З.Имрани выступил с докладом на тему «Соответствие количества углеводородов Каспийского моря нормам экологической безопасности и эффективное использование туристического потенциала Каспийского побережья Азербайджана».
В своих выступлениях на проходящей в рамках форума Каспийской молодежной сессии представители Азербайджана выдвинули предложения по реализации совместных проектов в области защиты биоресурсов, экологического просвещения и экологического туризма.
В ходе визита ученые-геологи Николай Осокин, заместитель директора Российского института географии и заведующий кафедрой Российского государственного геологоразведочного университета имени Серго Орзоникидзе, заслуженный геолог России, профессор Вагиф Кeримов провели научные исследования, приняли участие в совместных проектах, повышении уровня научных знаний докторантов и диссертантов и др. обсуждали вопросы.
Принимая во внимание возрастающую важность углубления Каспийского энергетического диалога в рамках «Каспийского энергетического форума – 2023», Институт географии подписал соглашение о сотрудничестве с Каспийским отделением Института океанологии имени П.П. Ширшова Е.А. РФ и Каспийским научно-исследовательским центром.