Coğrafiya İnstitutunda Xırdalan məktəbliləri ilə birgə tədbir keçirilib 2023-04-12 14:57:00 / TƏDBİRLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda Xırdalan şəhəri, Veysəl Müsibov adına 5 nömrəli tam orta məktəbin 7B sinfinin şagirdlərinin görüşü keçirilib.
Milli Elmlər Akademiyasının foyesindən başlanan tədbir  Akademiyanın elmi müəssisələrinin fəaliyyətini əks etdirən sərginin nümayişi ilə davam edib. Burada baş kitabxanaçı Məhsəti Cəfərova şagirdlərə Elm Günü və digər əlamətdar günlər münasibətilə Coğrafiya İnstitutunun fəaliyyətindən bəhs edən  foto-video materialları və  yeni nəşrlər haqqında söhbət açıb.  Məktəblilər İnstitutun  kitabxanasında, eləcə də   “ Geoinformatika və kartoqrafiya” şöbəsində olublar, GİS mütəxəssisi Nazim Gəraylının  şöbənin gördüyü işlər, müasir texnologiyalar vasitəsilə rəqəmsal xəritə və atlasların tərtibi və çap prosesi haqqında məlumatını dinləyiblər.
Sonra İnstitutun akt zalında “Biz coğrafiyanı sevirik” mövzusunda seminar məşğələ keçirilib. Tədbiri giriş sözü ilə açan İnstitut Həmkarlar Təşkilatının sədri, c.ü.f.d., dosent  Habil Haqverdiyev coğrafiyanın əhəmiyyəti, bu elmin inkişafında böyük rol oynamış alimlər və müxtəlif vaxtlarda İnstituta rəhbərlik etmiş coğrafiyaçıların fəaliyyəti haqqında danışıb.
Məktəblilər mövzu ilə bağlı hazırladıqları kompozisiyanı nümayiş etdiriblər.
İnstitutun icraçı direktoru v.i.e., coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zaur İmrani coğrafiyanın müasir problemləri haqqında məktəblilərə qısa məlumat verdikdən sonra, “Azərbaycanın qorunan əraziləri -  Milli parklar” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Çıxışının sonunda o, Coğrafiya İnstitutunun hazırladığı xəritə və kitabları məktəbə hədiyyə edib.
Tədbirdə fəal iştirak etdiklərinə və şagirdlərdə coğrafiya elminə maraq oyatdıqlarına görə bəzi tədbir iştirakçılarına təşəkkürnamələr təqdim edilib.
Seminar-məşğələdə  iştirak edən Abşeron rayon İcra Hakimiyyəti yanında İctimai Şuranın üzvü, Ana Vətən Partiyası rayon təşkilatının sədri Elçin Quliyev, AVP Abşeron rayon təşkilatı Məclisinin sədri Arzu Fərəcova, məktəbin direktor müavini Sevinc Namazova, sinif rəhbəri Günel Abbasova və məktəbin coğrafiya müəllimi Əminə Tağıyeva  çıxış edərək Coğrafiya İnstitutunun rəhbərliyinə, eləcə də əməkdaşı Aida Aslanovaya tədbirin təşkilində yaxından iştirakına və balaca coğrafiyaçılara göstərdikləri qayğıya görə minnətdarlıq bildiriblər.

Совместное мероприятие со школьниками Хырдалана прошло в Институте географии 2023-04-12 14:57:00 / МЕРОПРИЯТИЯ
В Институте географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялась встреча учащихся 7Б класса полной средней школы №5 имени Вейсала Мусибова города Хырдалан.
Мероприятие, начавшееся в фойе Национальной академии наук, продолжилось показом выставки, отражающей деятельность научных учреждений Академии. Здесь главный библиотекарь Махсати Джафарова рассказала студентам о фото-видеоматериалах и новых публикациях о деятельности Института географии по случаю Дня науки и других знаменательных дней. Школьники посетили библиотеку института, а также кафедру «Карта и географическая информация», а также выслушали ГИС-специалиста Назима Герайли информацию о работе, проделанной кафедрой, процессе создания и печати цифровых карт и атласов с использованием современных технологий.
Затем в актовом зале института состоялся семинар на тему «Мы любим географию». Открывая мероприятие вступительной речью, председатель Организации сотрудников института, доцент Габиль Хагвердиев рассказал о значении географии, ученых, сыгравших большую роль в развитии этой науки, деятельности географов, возглавлявших института в разное время.
Школьники показали сочинение, которое они подготовили по теме.
Исполнительный директор института, доктор философии по географии, доцент Заур Имрани выступил с презентацией на тему «Охраняемые территории Азербайджана - Национальные парки», кратко ознакомив учеников с современными проблемами географии. В завершение своего выступления он подарил школе карты и книги, подготовленные Институтом географии.
Некоторым участникам мероприятия вручены благодарственные письма за активное участие в мероприятии и за то, что они вызвали у школьников интерес к географической науке.
В семинаре приняли участие Эльчин Гулиев, член Общественного совета при ИВ Абшеронского района, председатель областной организации партии «Родина», Арзу Фараджова, председатель Абшеронского районного организационного собрания АВП, Севинч Намазова, заместитель директора школы, Гюнель Аббасова, классный руководитель, и Амина Тагиева, учитель географии школы, которые выразили благодарность руководству Института географии, а также его сотруднику Аиде Аслановой за активное участие в организации события и за заботу, которую они проявили к будущим географам.