Coğrafiyaçı alimlər Edinburqda təcrübə mübadiləsi keçiblər 2023-02-24 12:06:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun  “Demoqrafiya və əhali coğrafiyası” şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, c.ü.f.d. Rövşən Kərimov Şotlandiyanın Edinburq şəhərində yerləşən, Böyük Britaniyanın ən qədim və nüfuzlu tədqiqat universitetlərindən  olan Napier Universitetində məzuniyyətdə olub.
Xəzər Universitetinin “Coğrafiya və ətraf mühit” departamentinin müdiri, c.ü.f.d. Rövşən Abbasovla birgə  baş tutan səfərin məqsədi Avropa Birliyinin Beynəlxalq Kredit Mobilliyi proqramı çərçivəsində Universitetin tədris və tədqiqat təcrübəsini öyrənmək və orada bir sıra işgüzar görüşlər keçirmək olub. Coğrafiyaçı alimlər  müxtəlif elmi istiqamətlər üzrə tədqiqat aparan alimlərin şəbəkəsinə qoşulmaqla gələcəkdə birgə aparıla biləcək elmi əməkdaşlıq fəaliyyətini müzakirə ediblər, Universitetin Tətbiqi elmlər fakültəsinin professor-müəllim heyəti ilə fikir mübadiləsi aparıblar. Onlar apardıqları tədqiqat işləri barədə Universitetin akademik heyətinə məlumat veriblər. Azərbaycanlı alimlər həmçinin Universitetdə ekoloji siyasət və idarəetmə fənni üzrə keçirilən mühazirə və seminarlarda iştirak edib, təhsil müəssisəsinin tədris və beynəlxalq əlaqələr üzrə fəaliyyət siyasəti ilə tanış olub, Universitetin elektron kitabxanasına elektron çıxış əldə edərək orada təcrübə əldə ediblər.
Qeyd edək ki, proqram çərçivəsində cari ildə Edinburq Napier Universitetinin bir qrup müəllim və doktorantı araşdırma aparmaq məqsədilə Azərbaycana səfər edəcək.

Ученые-геологи обменялись опытом в Эдинбурге Фев 24, 2023 | 12:02 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Ведущий научный сотрудник отдела «Демография и география населения» Института географии имени академика Г.Алиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, д.ф.г. Ровшан Каримов побывал в Университете Напье, одном из старейших и самых престижных исследовательских университетов Великобритании, расположенном в шотландском городе Эдинбурге.
Целью его совместного визита с заведующим кафедрой «Географии и окружающей среды» Хазарского университета, д.ф.г. Ровшаном Аббасовым было изучение преподавательского и исследовательского опыта университета в рамках программы «Международная кредитная мобильность» Европейского Союза и проведение ряда деловых встреч. Ученые-географы присоединились к сети ученых, проводящих исследования в различных научных направлениях, и обсудили мероприятия по научному сотрудничеству, которые могут осуществляться вместе в будущем, и обменялись идеями с профессорами и преподавателями факультета прикладных наук университета. Они проинформировали профессорско-преподавательский состав университета о своей исследовательской работе. Азербайджанские ученые также приняли участие в проводимых в университете лекциях и семинарах на тему экологической политики и управления, ознакомились с политикой деятельности учебного заведения в области обучения и международных связей, получили электронный доступ к электронной библиотеке университета.
Следует отметить, что в рамках программы в этом году в Азербайджан для проведения исследований посетит группа преподавателей и докторантов из Эдинбургского университета Напье.