Coğrafiyaçı alim Avropa İttifaqının təşkil etdiyi seminarda iştirak edib 2023-01-10 11:44:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Coğrafiya İnstitutunun icraçı direktoru vəzifəsini icra edən, c.ü.f.d., dosent Zaur İmrani Avropa İttifaqının “Təbii və texnogen xarakterli fəlakətlərin qarşısının alınması, hazırlıq və cavab tədbirləri” üzrə Şərq proqramının 3-cü faza çərçivəsində “Milli səviyyədə səmərəli erkən xəbərdarlıq sistemlərinin qurulması üçün qurumlararası əlaqələndirmə və fövqəladə halların planlaşdırılması” adlı seminarın iştirakçısı olub.
Tədbirdə Fövqəladə Hallar, Daxili İşlər, Səhiyyə, Ekologiya və Təbii Sərvətlər, Elm və Təhsil nazirliklərinin, Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyi, Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyəti İsveç Mülki Müdafiə Agentliyi, İtaliyanın Beynəlxalq Ətraf Mühit Monitorinqi Mərkəzi və Qızıl Xaç Cəmiyyəti, eləcə də digər qurumların əməkdaşları iştirak edib.
Seminarın əsas məqsədi fövqəladə halların milli və yerli səviyyədə planlaşdırılması və çevik cavab tədbirləri üçün erkən xəbərdarlıq və qurumlararası birgə fəaliyyət üzrə yanaşmaların mülki müdafiə tədbirlərinə tam inteqrasiyasının təmin edilməsi, həmçinin effektiv erkən xəbərdarlıq sistemləri üzrə təcrübə mübadiləsinin aparılması olub. İştirakçılar  “Effektiv və Səmərəli Erkən Xəbərdarlıq Sistemlərinin qurulması”, “Milli Risk proqramının hazırlanması”, “Meşə yanğınlarının təhlükəsinin proqnozlaşdırılması modelləri”, RİSİCO və EFFİS kimi Erkən Xəbərdarlıq Sistemləri ilə əlaqədar məruzələr dinləyib, təlim suallarını cavablandırıblar.
Z.İmrani Coğrafiya İnstitutunun təbii xarakterli fəlakətlərlə (sel, sürüşmə, daşqın, uçqun və s.) bağlı gördüyü işlər barədə seminar iştirakçılarına məlumat verib. O bildirib ki, meşə yanğınları ilə bağlı təsirlərin qiymətləndirilməsi təbii və antropogen təsirlərdən asılı olaraq dəyişir. Hadisənin baş vermə yeri və arealı müəyyən edilməklə birbaşa dəyən ziyanlar qiymətləndirilir, lakin ekosistemə, ətraf mühitə, insanların sağlamlığına dəyən ziyanların qiymətləndirilməsi olduqca çətin və uzun bir prosesdir.
Tədbirdən sonra Z.İmrani İtaliyanın Ətraf Mühitin Monitorinqi Mərkəzinin mütəxəssisi Andrea Trucchianı “Meşə yanğınlarının təhlükəsinin proqnozlaşdırılması modelləri RİSİCO və EFFİS” mövzusunda çıxış etmək üçün institutun elmi seminarına dəvət edib.

Географ принял участие в семинаре, организованном Европейским Союзом 2023-01-10 11:44:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Исполняющий обязанности директора Института географии Министерства науки и образования АР, доцент Заур Имрани, принял участие в семинаре «Межведомственная координация и аварийное планирование для создания систем раннего предупреждения».
В мероприятии приняли участие сотрудники Министерств чрезвычайных ситуаций, внутренних дел, здравоохранения, экологии и природных ресурсов, науки и образования, Союза управления медицинской территорией, Общества Красного Полумесяца Азербайджана, Агентства гражданской обороны Швеции, Международного центра мониторинга окружающей среды Италии и Красного Креста.
Основной целью семинара было обеспечить полное внедрение подходов раннего предупреждения и межведомственного сотрудничества для национального и местного аварийного планирования и гибких мер реагирования в мероприятия гражданской защиты, а также обмен опытом по эффективным системам раннего предупреждения. Участники прослушали доклады о системах раннего предупреждения, таких как «Создание эффективных и действенных систем раннего предупреждения», «Разработка национальной программы по управлению рисками», «Модели прогнозирования лесных пожаров», RISICO и EFFIS, и ответили на вопросы тренинга.
З.Имрани проинформировал участников семинара о работах Института географии, связанных со стихийными бедствиями (наводнениями, оползнями, паводками, лавинами и т.д.). Он сказал, что оценка последствий, связанных с лесными пожарами, различается в зависимости от природного и антропогенного воздействия. Прямые убытки оцениваются путем определения места и площади события, но оценка ущерба экосистеме, окружающей среде и здоровью человека — очень сложный и длительный процесс.
После мероприятия З. Имрани пригласил Андреа Труккиа, специалиста Итальянского центра мониторинга окружающей среды, на научный семинар института для выступления на тему «Модели прогнозирования риска лесных пожаров RISICO и EFFIS».