Cİ-nin doktorantı Qarabağın nəqliyyatı barədə məruzə edib 2022-12-08 14:33:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun "İnsan coğrafiyası" ixtisası üzrə doktorantı Aynur Quluyeva 4-5 dekabr tarixində Xorvatiyanın Riyeka Universitetinin Sosial Elmlər Fakültəsinin keçirdiyi 8-ci Beynəlxalq Avropa Sosial Elmlər Konqresinin iştirakçısı olub.
Onlayn formatda tədbirə qoşulan A.Quluyeva  “Qarabağın nəqliyyat əhəmiyyəti" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Elmi tədbir iştirakçıları A.Quluyevanın Qarabağın vaxtilə işğal altında olan ərazilərində ermənilərin törətdikləri dağıntılar, yolların və nəqliyyat qovşaqlarının məhv edilməsi, Qarabağ ərazisinin nəqliyyat əhəmiyyəti, müxtəlif nəqliyyat növlərinin inkişaf perspektivləri və gələcəkdə nəzərdə tutulan layihələr haqqında təqdimatını dinləyiblər. Məruzəçi çıxışında həmçinin Zəngəzur dəhlizinin yerli, regional və beynəlxalq səviyyələrdə əhəmiyyəti barədə danışıb, ona ünvanlanan  sualları cavablandırıb.

Докторант ИГ выступила с докладом о транспорте Карабаха Дек 08, 2022 | 02:12 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Айнур Гулуева, докторант по специальности «География человека» Института географии приняла участие в 8-м Международном Европейском конгрессе социальных наук, который проходил 4-5 декабря на факультете социальных наук Университета Риеки
( Хорватия).
Присоединившись к мероприятию в онлайн-формате, А.Гулуева выступила с докладом на тему «Транспортное значение Карабаха». Участники научного мероприятия выслушали презентацию А.Гулуевой о разрушениях, причиненных армянами на оккупированных территориях, уничтоженных дорогах и транспортных узлах, значении транспорта на территории Карабаха, развитии различных видов транспорта, о перспективах и будущих проектах.
В своем выступлении докладчица также рассказала о значении Зангезурского коридора на местном, региональном и международном уровнях и ответила на адресованные ей вопросы.