Coğrafiyaçı alim taxılçılığın inkişafı barədə müsahibə verib 2022-10-24 18:40:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Azərbaycanın torpaq ehtiyatları coğrafiyası şöbəsinin müdiri, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent İsmayıl Quliyevin “Müsavat” qəzetində “Xaricdən gətirilmiş buğda sortlarının bizdə tətbiqi doğru deyil” başlığı altında müsahibəsi dərc edilib.
Qarabağ iqtisadi zonasında kənd təsərrüfatı sahəsində aparılan işlərin vəziyyəti, ölkənin buğda ilə təminatı məsələlərinə toxunan alim dünyada hökm sürən buğda çatışmazlığı problemi ilə əlaqədar bildirib ki, strateji əhəmiyyət daşıyan taxılçılığın inkişaf etdirilməsi üçün işğaldan azad olunan ərazilərimizin güclü potensialı var. Onun sözləriə görə,  Cəbrayıl, Füzuli, Ağdamın dağətəyi ərazilərinin dalğavari düzənliklərdə taxılçılıq üçün olduqca əlverişli şərait var: “Sadəcə olaraq, oranın şirin su potensialından yaxşı istifadə olunmalıdır. Yeni bir layihə həyata keçirilsə, demək olar ki, məhsuldarlığı 2-2.5 dəfə artırmaq olar".

Географ дал интервью о развитии зернового хозяйства 2022-10-24 18:40:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Интервью Исмаила Гулиева, заведующего отделом географии земельных ресурсов Азербайджана, кандидата сельскохозяйственных наук, доцента Института географии имени академика Г.А. опубликовано в газете «Мусават» под заголовком « Неправильно использовать импортные сорта пшеницы в нашей стране ».
Касаясь состояния сельскохозяйственных работ в Карабахской экономической зоне, обеспеченности страны пшеницей, ученый в связи с существующей в мире проблемой нехватки пшеницы сказал, что наши освобожденные от оккупации территории имеют сильный потенциал для развития зернового хозяйства стратегического значения. По его словам, холмистые равнины Джебраила, Физули и Агдама имеют очень благоприятные условия для выращивания зерновых: «Просто надо хорошо использовать потенциал пресной воды. Если реализуется новый проект, производительность можно увеличить в 2-2,5 раза.