Coğrafiyaçı alimlər Çin konfransında aqroekoloji mövzuda məruzə ediblər 2022-08-02 11:49:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Ə. Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun şöbə müdiri, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Mirnuh İsmayılov və elmi işçi Emil Cəbrayılov Pekin şəhərində onlayn formatda keçirilən "Yaşıl iqtisadiyyat üzrə beynəlxalq elm və texnoloji innovasiyalar”  konfransında Azərbaycanı təmsil ediblər.
Asiya Coğrafiya Assosasiyası tərəfindən təşkil edilən konfrans “yaşıl kənd təsərrüfatı”na dəstək və dayanıqlı ətraf mühit problemlərinə həsr edilib. Təmsilçilərimiz konfransda "Azərbaycanın bölgələrində narın becərilməsinin aqroekoloji vəziyyəti və nar şirəsinin dayanıqlı istehsalı" mövzusunda çıxış ediblər. Məruzə tədbir iştirakçıları tərəfindən maraqla dinlənilib və mövzu ətrafında disskusiyalara səbəb olub.

Географы выступили с докладом по агроэкологии на конференции в Китае 2022-08-02 11:49:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Заведующий отделом Института географии им. Акад. Г.Алиева, доктор философии по географии Мирнух Исмаилов, и научный сотрудник Эмиль Джабраилов представляли Азербайджан на конференции «Международная наука и технологические инновации в зеленой экономике», которая прошла онлайн в Пекине. Конференция, организованная Азиатской географической ассоциацией, была посвящена поддержке «зеленого сельского хозяйства» и устойчивым экологическим проблемам. Наши представители выступили на конференции «Агроэкологическая ситуация выращивания граната в регионах Азербайджана и устойчивое производство гранатового сока». Доклад был с интересом выслушан участниками мероприятия и вызвал обсуждение темы.