Təmsilçilərimiz Özbəkistan MEA-nin prezidenti ilə görüşüblər 2022-06-24 15:13:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun baş direktoru, coğrafiya elmləri doktoru, dosent Zakir Eminov,  İnstitutun “Turizm və rekreasiya coğrafiyası” şöbəsinin müdiri, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zaur İmrani Daşkənd şəhərində keçirilən 7-ci Beynəlxalq EMI - Sahibkarlıq və Sosial Elmlər Konqresi çərçivəsində Özbəkistan Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Bexzod Yuldaşev və baş elmi katib Qayrat Baxadirov ilə görüşüb.
Tərəflər birgə elmi əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə edib, qarşılıqlı fikir mübadiləsi aparıblar.  İnstitut rəhbəri Coğrafiya İnstitutu alimlərinin hazırladığı “Türk dünyası coğrafiyası və etnosu” üçcildliyinin  türk dünyası və qurumlarının fiziki-coğrafi xüsusiyyətlərinə həsr olunmuş I və türk dünyasının 6 müstəqil dövlətinin, 11 milli qurumunun iqtisadi-coğrafi və sosial vəziyyətindən bəhs edən II cildinin rus variantını Akademiyanın prezidentinə təqdim edib.

Наши представители встретились с президентом НАН Узбекистана 2022-06-24 15:13:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Генеральный директор Института географии имени академика Г. Алиева НАНА, доктор географических наук, доцент Закир Эминов, заведующий кафедрой «География туризма и рекреации» института, доктор философских наук по географии, доцент Заур Имрани встретились с президентом Академии наук Узбекистана, академиком Бехзодом Юлдашевым и главным ученым секретарем Гайратом Бахадировым в рамках 7-го Международного ЕМИ - Конгресса по предпринимательству и общественным наукам, прошедшим в Ташкенте.
Стороны совместно обсудили вопросы научного сотрудничества и обменялись взаимными мнениями. Глава института представил президенту Академии русскоязычную версию трехтомника «География и этнос Тюркского мира», подготовленного учеными Института географии I, который посвящен физико-географическим особенностям тюркского мира и его институтам, и тома II, в котором рассказывается об экономическом, географическом и социальном положении 6 независимых государств и 11 национальных институтов тюркского мира.