AMEA-nın illik hesabatı 2013-04-24 12:21:00 / TƏDBİRLƏR
2013-cü il, aprelin 24-ündə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının ümumi illik hesabat yığıncağı keçirildi.İclasda Prezident Administrasiyasının rəhbəri akademik Ramiz Mehdiyev və Prezident Aparatının humanitar şöbəsinin müdiri Fatma Abdullazadə iştirak edirdi.
Yığıncağı giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti vəzifəsini icra edən akademik A.A.Əlizadə açdı. Dünyasını dəyişən alimlər bir dəqiqəlik sükutla yad edildilər. Sonra akademiyanın baş elmi katibi akademik V. Fərzəliyev AMEA-nın 2012-ci ildəki fəaliyyəti haqqında hesabat məruzəsilə çıxış etdi.
Məruzə ətrafında müzakirələrdə akademiklər A.Məhərrəmov, İ.İbrahimov, T.Bünyadov və başqaları çıxış edərək məruzəni müsbət qiymətləndirdilər. AMEA-nın bir illik fəaliyyəti haqqında hesabat açıq səsvermə yolu ilə “yaxşı” qəbul edildi.
Yığıncaqda ikinci məsələ AMEA-nın prezidentinin seçılməsi idi. Akademik A.Namazova çıxış edərək AMEA-nın prezidenti vəzifəsinə akademik A.Əlizadənin namızədliyini irəli sürdü. Gizli səsvermə keçirmək üçün akademiklər U.Ələkbərov, T.Bünyadov, T.Əliyev, Z.Səmədzadə, V.Məmmədəliyevdən ibarət say komissiyası yaradıldı. İclasda akademiyanin 48 həqiqi üzvündən 44 nəfəri iştirak edirdi. Gizli səsvermənin  nəticələrinə görə akademik Akif Əlizadə yekdilliklə AMEA-nın prezidenti seçıldi.

Годовой отчет НАНА 2013-04-24 12:21:00 / МЕРОПРИЯТИЯ
На заседании присутствовали руководитель Администрации Президента академик Рамиз Мехтиев и заведующая гуманитарным отделом Аппарата Президента Фатьма Абдуллазаде. Открыл заседание исполняющий обязанности Президента НАНА академик А.А. Ализаде. Затем собравшиеся минутой молчания почтили память скончавшихся ученых. С отчетом о проделанной НАНА за 2012 год работе выступил ученый секретарь НАНА академик В. Фарзалиев.
Выступившие затем академики А. Магеррамов, И. Ибрагимов, Т. Буньятов положительно оценили проделанную работу. По итогам состоявшегося затем открытого голосования деятельность НАНА была оценена положительно.
Вторым вопросом заседания стал вопрос выбора Президента НАНА. Выступившая академик А. Намазова выдвинула кандидатуру академика А. Ализаде. Для проведения тайного голосования была создана комиссия в составе академиков У. Алекперова, Т. Буньятова, Т. Алиева, З. Самедзаде, В. Мамедалиева. В голосовании из 48 действительных членов приняли участие 44. Путем тайного голосования академик А. Ализаде был единогласно избран на пост Президента НАНА.