Coğrafiyaçı alim beynəlxalq konfransda yağıntı rejimi haqqında çıxış edib 2021-10-28 10:55:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Xəzərin hidrometeorologiyası şöbəsinin müdiri, coğrafiya elmləri doktoru Səid Səfərov Xəzər dənizi regionunda iqlim dəyişikliyi üzrə virtual formatda keçirilən elmi konfransda iştirak edib.
Xəzər dənizinin Hidrometeorologiya və Çirklənməsinin Monitorinqi üzrə Koordinasiya Komitəsinin (CASPCOM) və Xəzər dənizi Ətraf Mühitinin Mühafizəsi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Müvəqqəti Katibliyinin (Tehran Konvensiyası) himayəsi altında keçirilən tədbirdə S.Səfərov  “Abşeron yarımadasında yağıntı rejiminin müasir  dəyişmələri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Alim apardıqları tədqiqatların nəticəsi olaraq bildirib ki, 30 il ərzində Abşeron yarımadası, Neft Daşları və Çilov dəniz stansiyalarında yağıntı rejimində baş verən dəyişikliklər payız-qış aylarında yağıntıların digər ərazilərlə müqayisədə özünü daha çox olması ilə büruzə verir.

Географ рассказал на международной конференции о режиме осадков 2021-10-28 10:55:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Заведующий отделом каспийской гидрометеорологии Института географии им. акад. Г.А. Алиева, доктор географических наук Саид Сафаров принял участие в научной конференции по изменению климата в регионе Каспийского моря в виртуальном формате.
На мероприятии, проведенном под эгидой Координационного комитета по гидрометеорологии и мониторингу загрязнения Каспийского моря (КАСПКОМ) и Временного секретариата Рамочной конвенции по защите Каспийского моря (Тегеранская конвенция), С.Сафаров выступил с докладом на тему «Изменения осадков на Апшеронском полуострове в современный период». Ученый сообщил, на Апшеронском полуострове, за последние 30 лет, в морских портах «Нефт Дашлары» и «Чилов», осенью и зимой выпало больше осадков, чем в других районах.