Baş direktor, coğrafiya elmləri doktoru Zakir Eminovun sədrliyi ilə AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Elmi seminarında İnstitutun dissertantı Rauf Əmənov "Azərbaycan kəhrizlərinin ikidilli atlasının” hazırlanması mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Bildirilib ki, adı çəkilən atlas BMT-nin Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının Koreya Beynəlxalq İnkişaf Agentliyinin (KOİCA) maliyyə dəstəyi və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyası, AR Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin işləri üzrə Dövlət Komitəsi, Azərsu ASC-nin rəsmi dəstəyi ilə “Azərbaycanda kəhriz su sistemlərinin bərpası vasitəsilə məcburi köçkünlərin məskunlaşdığı ərazilərdə kənd yerlərinin inteqrə edilmiş inkişafı” layihəsi əsasında hazırlanıb.
R.Əmənovun sahibi olduğu “Caucasus Geo Survey” MMC-nin ərsəyə gətirdiyi atlasda Azərbaycanın bölgələrində yerləşən hər bir kəhrizin texniki qiymətləndirilməsi öz yerini tapıb, kəhrizlərin su sərfi, yerli əhali üçün içməli olub-olmaması və s. haqqında məlumatlar toplanıb.
Layihəyə əsasən azkahriz.az saytı işlənərək istifadəyə verilib və eləcə də kəhrizlərin ölkə ərazisində coğrafi paylanması xəritəsi də hazırlanaraq çap edilib.

На научном семинаре Института географии имени акад. Г.А. Алиева НАНА под председательством генерального директора, доктора географических наук Закира Эминова, диссертант института Рауф Аманов выступил с докладом о подготовке «Двуязычного атласа азербайджанских кахризов ».
Было отмечено, что атлас, финансированный Корейским агентством международного развития (KOICA) Международной организации по миграции при официальной поддержке Администрации президента, Государственного комитета по делам беженцев и внутренне перемещенных лиц и ОАО «Азерсу», подготовлен на основе проекта «Комплексное развитие сельских районов в местах расселения вынужденных переселенцев вследствие восстановления системы водоснабжения «кахриз ».
Атлас, созданный предприятием. принадлежащим Р. Аманову ООО « Caucasus Geo Survey », содержит техническую оценку каждого кахриза, расположенного в регионах Азербайджана. Была собрана информация о расходе воды кахриза и о том, пригоден ли он для питья и т.д.
В рамках проекта был разработан и сдан в эксплуатацию сайт azkahriz.az, а также подготовлена и опубликована карта географического распределения кахризов в стране.