Son dövrlərdə Avropada müşahidə edilən anomal istilər yalnız temperatur rekordları ilə deyil, eyni zamanda insan səhhətinə yetirdiyi ciddi fəsadlar və xüsusilə həssas qruplar arasında qeydə alınan ölüm halları ilə diqqət mərkəzindədir. Qitənin mərkəzində havanın normadan kəskin yüksəlməsi və rütubətliyin artması əhalinin yaşam keyfiyyətinə birbaşa mənfi təsir göstərir. İstinin bu dərəcədə intensivləşməsi və coğrafi baxımdan geniş əraziləri əhatə etməsi originates isə region üzərində formalaşan mürəkkəb barik sistemlərin yerdəyişməsi ilə bağlıdır.
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi Coğrafiya İnstitutunun Baş elmi işçisi, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Həsən Nəbiyev baş verənlər barədə Crossmedia.az-a danışıb: "Avropada temperaturun yüksək qiymətlərə çatması və cənub ölkələrində yağıntıların azalması region üzərində barik sistemlərin yerləşməsi ilə müəyyən edilir. Mərkəzi və Şərqi Avropa üzərində aşağı təzyiq sahəsinin, yəni siklonik hava şəraitinin mövcud olması, Afrikanın şimal hissəsində subtropik yüksək təzyiq sahəsinin bərqərar olması və təzyiq qradiyentinin şimala doğru yönəlməsi nəticəsində şimali Afrika subtropik antisiklonu və onun yüksək təzyiq qolları Cənubi Avropanı əhatə edir. Cənub-Qərbi Asiyadan isə Şimali Qafqazdan keçməklə Rusiyanın Avropa hissəsinin şimalına qədər uzanaraq temperaturun artmasına gətirib çıxarır".
Ekspert qeyd edib ki, bu vəziyyət həmişə baş verən hadisələrdəndir: “2021-ci ilin yayı da Avropada bu cür istilərlə yadda qaldı. Uzun müddət Skandinaviya yarımadasının şimalına qədər uzanan ərazilərdə temperaturun yüksək olaraq qalması Şimal Buzlu okeanında buzların sürətlə əriməsinə, həddindən artıq rütubətlənən siklonların yaranmasına və onların cənuba doğru hərəkət edərək böyük fəsadlar törətməsinə gətirib çıxardı. Yay həm Cənubi Avropada, həm də bizim ölkədə həmişə isti və quru keçir. Çünki bu ərazilərdə yayda tropik hava kütlələri hakim olur. Cənubda yaşayan əhali üçün isə qeyri adi bir şey yoxdur. Amma Mərkəzi Avropa ölkələrində temperaturun yüksəlməsi və rütubətliyin çox olması insanların səhhətinə mənfi təsir göstərir".

В последнее время наблюдаемая в Европе аномальная жара привлекает внимание не только температурными рекордами, но и серьёзными последствиями для здоровья людей, в частности случаями смерти, зафиксированными среди особо уязвимых групп населения. Резкое повышение температуры воздуха выше нормы в центре континента и рост влажности напрямую негативно влияют на качество жизни населения. Столь высокая интенсивность жары и её распространение на обширные географические территории связаны с перемещением сложных барических систем, формирующихся над регионом.
Главный научный сотрудник Института географии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, доктор философии по географии, доцент Гасан Набиев рассказал Crossmedia.az о происходящем: «Достижение высоких значений температуры в Европе и уменьшение осадков в южных странах определяются расположением барических систем над регионом. Наличие над Центральной и Восточной Европой области низкого давления, то есть циклонических погодных условий, установление субтропической области высокого давления в северной части Африки и направленность градиента давления на север приводят к тому, что североафриканский субтропический антициклон и его рукава высокого давления охватывают Южную Европу. А из Юго-Западной Азии, проходя через Северный Кавказ и простираясь до севера европейской части России, это приводит к повышению температуры».
Эксперт отметил, что подобная ситуация случается регулярно: «Лето 2021 года в Европе также запомнилось такой жарой. Длительное сохранение высокой температуры на территориях, простирающихся до севера Скандинавского полуострова, привело к быстрому таянию льдов в Северном Ледовитом океане, образованию чрезмерно увлажнённых циклонов и их перемещению на юг, вызвавшему серьёзные последствия. Лето как в Южной Европе, так и в нашей стране всегда проходит жарким и сухим. Потому что летом в этих регионах преобладают тропические воздушные массы. Для населения, проживающего на юге, в этом нет ничего необычного. Но в странах Центральной Европы повышение температуры и высокая влажность негативно сказываются на здоровье людей».