Son günlər xarici mənbələrə istinadən Azərbaycanda yayın çox isti keçəcəyi ilə bağlı müzakirələr aparılır. Lakin maraq doğuran əsas məqam bu proqnozların hansı elmi əsaslara söykənməsidir. Azərbaycan əsasən subtropik iqlim qurşağında yerləşdiyindən yay aylarında tropik hava kütlələri üstünlük təşkil edir. Bu isə yüksək hava temperaturunu şərtləndirən əsas amillərdən biridir.
Bu barədə AZƏRTAC-a Elm və Təhsil Nazirliyinin Coğrafiya İnstitutunun İqlim şöbəsinin aparıcı elmi işçisi coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Həsən Nəbiyev məlumat verib. Həsən Nəbiyev qeyd edib ki, ölkə ərazisinin təxminən 50 faizi isti və quru iqlimə malikdir. Azərbaycanda ən yüksək temperatur Naxçıvan Muxtar Respublikasının Culfa şəhərində qeydə alınıb və bu göstərici 46 dərəcə təşkil edir.
“Culfada 44 dərəcədən yuxarı temperaturun müşahidə olunma ehtimalı 5 faizdir. Bu isə o deməkdir ki, belə temperatur göstəricisi orta hesabla hər 20 ildən bir qeydə alınır. Bu səviyyədə yüksək temperaturlar Ordubad, Abşeron və Kür-Araz ovalığında da müşahidə edilir. Culfada hər il 38-39 dərəcə temperaturun qeydə alınma ehtimalı isə 95 faizdir”, – deyə alim bildirib.
Həsən Nəbiyevin sözlərinə görə, bu göstəricilər yay aylarında yüksək temperaturun müşahidə edilməsinin ölkə əhalisi üçün qeyri-adi hal olmadığını göstərir.
“Biz əvvəllər qeyd etmişik ki, Günəş fəallığının artması, xüsusilə 2019–2030-cu illəri əhatə edən XXV 11 illik Günəş sikli çərçivəsində, dünyanın digər bölgələrində olduğu kimi Azərbaycanda da yayın daha isti keçməsinə və temperaturun yüksəlməsinə səbəb ola bilər”, – deyə alim vurğulayıb.
H.Nəbiyev qeyd edib ki, Azərbaycanda ən yüksək temperatur göstəriciləri əsasən iyul və avqust aylarında müşahidə olunur. Buna görə də yay mövsümündə isti hava şəraitinin qeydə alınması ölkənin iqlim xüsusiyyətlərinə uyğun təbii proses hesab edilir.

В последние дни активно обсуждаются сообщения со ссылкой на зарубежные источники о том, что лето в Азербайджане будет очень жарким. Однако главный вопрос заключается в том, на каких научных основаниях строятся эти прогнозы. Поскольку Азербайджан в основном расположен в субтропическом климатическом поясе, в летние месяцы здесь преобладают тропические воздушные массы. Это является одним из основных факторов, обусловливающих высокую температуру воздуха.
Об этом в интервью агентству АЗЕРТАДЖ сообщил ведущий научный сотрудник отдела климатологии Института географии Министерства науки и образования, доктор философии по географии Гасан Набиев.
По словам Гасана Набиева, около 50 процентов территории страны характеризуется жарким и сухим климатом. Самая высокая температура в Азербайджане была зафиксирована в городе Джульфа Нахчыванской Автономной Республики и составила 46 градусов.
«Вероятность того, что температура в Джульфе превысит 44 градуса, составляет 5 процентов. Это означает, что такой температурный показатель в среднем фиксируется один раз в 20 лет. Подобные высокие температуры также наблюдаются в Ордубаде, на Апшероне и в Кура-Аразской низменности. Вероятность ежегодной регистрации температуры 38–39 градусов в Джульфе составляет 95 процентов», — отметил учёный.
По словам Гасана Набиева, эти показатели свидетельствуют о том, что высокая температура в летние месяцы не является чем-то необычным для населения страны.
«Ранее мы отмечали, что усиление солнечной активности, особенно в рамках 25-го 11-летнего солнечного цикла, охватывающего период 2019–2030 годов, может привести к тому, что лето в Азербайджане, как и в других регионах мира, будет более жарким, а температура воздуха повысится», — подчеркнул учёный.
Гасан Набиев также отметил, что самые высокие температурные показатели в Азербайджане в основном наблюдаются в июле и августе. Поэтому жаркая погода в летний сезон считается естественным процессом, соответствующим климатическим особенностям страны.