BMT dünyada ekstremal istilərə səbəb olan El Nino hava fenomeninin yenidən aktivləşə biləcəyi barədə xəbərdarlıq edərək bütün ölkələri qabaqlayıcı tədbirlər görməyə çağırıb. Proqnozlara görə, bu təbii hadisənin yay aylarında başlama ehtimalı 80 faiz təşkil edir və qlobal temperaturun rekord səviyyələrə yüksəlməsinə  səbəb ola bilər.
Məsələ ilə bağlı AZƏRTAC-a açıqlama verən Coğrafiya İnstitutunun Xəzər dənizinin coğrafiyası laboratoriyasının müdiri coğrafiya elmləri doktoru Səid Səfərov bildirib ki, qlobal temperaturun təxminən 2 dərəcə artması gözlənilirsə, bu proses Azərbaycandan da yan keçməyəcək. Onun sözlərinə görə, temperatur artımı ölkənin müxtəlif bölgələrində bir qədər fərqli səviyyələrdə müşahidə oluna bilər.
“Bəzi rayonlarda havanın temperaturu gözlənilən normadan təxminən 1,5 və daha artıq dərəcə yüksək olması ehtimalı var. Havanın temperaturunun kəskin yüksəlməsi ətraf dağlarda qarın sürətlə əriməsinə gətirib çıxara bilər ki, bu da intensiv yağıntılarla birlikdə ayrı-ayrı ərazilərdə sel və daşqın riskinin artmasına səbəb ola bilər. Eyni zamanda, istiləşmə uzun müddət davam edərsə, quraqlıq ehtimalını da yüksəldə bilər”, – deyə alim qeyd edib.
S.Səfərovun sözlərinə görə, El Nino hadisəsinin kəskin dərəcədə aktivləşməsi Xəzər dənizinin səviyyəsinə də təsirsiz ötüşməyəcək.
Əgər bu proses davamlı olarsa, bu fenomen Xəzər dənizinin səviyyəsinin bir qədər qalxmasına və ya suyun geri çəkilməsi prosesinin müəyyən qədər ləngiməsinə səbəb ola bilər. Çünki apardığımız tədqiqatlar göstərir ki, Xəzərin səviyyəsinin qalxdığı dövrlər El Ninonun daha çox təkrarlandığı dövrlərə, səviyyənin aşağı düşdüyü dövrlər isə El-Ninonun əksi olan La-Nino hadisəsinin aktivləşdiyi dövrlərə təsadüf edir”, – deyə o vurğulayıb.

ООН предупредила о возможной повторной активизации климатического феномена Эль-Ниньо, который вызывает экстремальную жару во многих регионах мира, и призвала все страны принять превентивные меры. Согласно прогнозам, вероятность начала этого природного явления летом составляет 80 %, и оно может привести к повышению глобальной температуры до рекордных значений.
В комментарии для агентства АЗЕРТАДЖ заведующий лабораторией географии Каспийского моря Института географии, доктор географических наук Саид Сафаров отметил, что если ожидается повышение глобальной температуры примерно на 2 градуса, то этот процесс не обойдёт стороной и Азербайджан. По его словам, рост температуры может проявляться в разных регионах страны с различной интенсивностью.
«В некоторых районах температура воздуха может оказаться примерно на 1,5 градуса и более выше климатической нормы. Резкое повышение температуры может привести к быстрому таянию снега в окружающих горах, что в сочетании с интенсивными осадками способно повысить риск селей и наводнений в отдельных территориях. В то же время, если потепление будет продолжительным, возрастёт и вероятность засухи», — отметил учёный.
По словам С. Сафарова, значительная активизация явления Эль-Ниньо не пройдёт бесследно и для уровня Каспийского моря.
«Если этот процесс будет носить устойчивый характер, данный феномен может привести к некоторому повышению уровня Каспийского моря либо к замедлению процесса отступления воды. Наши исследования показывают, что периоды повышения уровня Каспия совпадают с периодами более частого повторения Эль-Ниньо, тогда как периоды снижения уровня моря приходятся на времена активизации противоположного явления - Ла-Нинья»,  подчеркнул он.