Turizm müasir dünya iqtisadiyyatında qeyri-neft sektorunun aparıcı istiqamətlərindən biri hesab olunur. Bu sahə yalnız iqtisadi gəlirlərin artırılması ilə məhdudlaşmır, eyni zamanda, məşğulluğun təmin olunması, sosial problemlərin həlli, regionların inkişafı və nəqliyyat infrastrukturunun yaxşılaşdırılması baxımından mühüm rol oynayır. Dünyanın inkişaf etmiş və inkişaf etməkdə olan ölkələri turizmi fərqli məqsədlərlə inkişaf etdirsələr də, ortaq məqam onun iqtisadi, sosial və ekoloji inkişaf üçün strateji vasitə kimi qəbul edilməsidir. Azərbaycanda da turizm qeyri-neft sektorunun əsas istiqamətlərindən biri kimi dəyərləndirilir. Lakin bu sahənin mövcud vəziyyəti, regional inkişaf imkanları və qarşıda duran problemlər “Turizm bizə nə vəd edir?” sualını aktuallaşdırır. AZƏRTAC-a müsahibəsində Elm və Təhsil Nazirliyi Coğrafiya İnstitutunun direktor vəzifəsini icra edən, coğrafiya elmləri doktoru Zaur İmrani bu mövzu ilə bağlı fikirlərini bölüşüb.
Alim bildirib ki, turizm dünya iqtisadiyyatında qeyri-neft sektorunun aparıcı sahəsi olmaqla yanaşı, ölkədə işsizliyin qismən də olsa qarşısının alınmasında, sosial problemlərin həllində və nəqliyyat infrastrukturunun yaxşılaşdırılmasında birbaşa təsir mexanizminə malikdir. İnkişaf etmiş ölkələr turizmi xarici vətəndaşların ölkəyə cəlb olunması, gəlirlərin artırılması, iqtisadi və sosial gücün nümayiş etdirilməsi, ekoloji sağlam mühitin yaradılması kimi təqdim edirlər. İnkişaf etməkdə olan ölkələr isə turizmi daha çox əyləncə, mədəni irsin tanıdılması, xarici valyutanın ölkəyə gətirilməsi və iqtisadi artımın təmin olunması üçün təsərrüfat sahəsi, eləcə də ekoloji gərgin zonalarda ekosistemin qorunması vasitəsi kimi qəbul edirlər.
“Lakin “Turizm bizə nə vəd edir?” sualına bir çox mütəxəssis cavab verməkdə çətinlik çəkir və ya onu yalnız iqtisadi gəlir mənbəyi kimi əsaslandırmağa çalışır. Turizm və onun müsbət təsirləri ölkənin dayanıqlı və davamlı inkişafında mühüm rol oynamaqla yanaşı, regional inkişafı da stimullaşdırır. Çünki turizm yalnız iqtisadi güc deyil, həm də ölkə təsərrüfatının bütün sahələrində özünü doğrultmuş inkişafın açarı kimi çıxış edir. Bu inkişaf iqtisadi, sosial və ekoloji aspektləri özündə birləşdirməklə yanaşı, siyasi üstünlüklərə və regional geosiyasətə də birbaşa təsir göstərir. Dünya praktikasında bunu Türkiyə, Misir, Çin, Küveyt və digər ölkələrin təcrübəsində görmək mümkündür. Məhz bu baxımdan turizmin inkişafı daim yeni yanaşmalar tələb edir”, - Z.İmrani qeyd edib.
O bildirib ki, Azərbaycan təcrübəsində turizm qeyri-neft sektorunun əsas aparıcı qüvvələrindən biri hesab edilir və onun inkişafı yalnız gəlir mənbəyi deyil, həm də regional inkişafın stimullaşdırıcı aləti kimi çıxış edir. Bu üstünlüklər turizmin davamlı əsaslarla inkişafına zəmin yaradır. Lakin regional miqyasda buna necə nail olunduğu sualı daim aktual olaraq qalır. Çünki turist axınının və turizm gəlirlərinin böyük hissəsi Bakı şəhərinin payına düşür.
Onun fikrincə, turizmin inkişafı investisiya qoyuluşuna, yaradılan turizm mühitinin davamlı şəkildə təkmilləşdirilməsinə, tanıtım işlərinə, düzgün qiymət siyasətinə və güzəştli turpaketlərin hazırlanmasına əsaslanır. Turistlərin əsasən Bakı şəhərində cəmləşməsi burada turizm mühitinin və infrastrukturunun daha yaxşı qurulması ilə bağlıdır. Bununla belə, turistlərin sayı və onların ölkəni davamlı olaraq ziyarət etmək istəyi ildən-ilə azalır. Statistik göstəricilərin təhlili də bunu təsdiqləyir.
Alim hesab edir ki, müasir dövrdə turizmin inkişafı inteqrasiya olunmuş proqramlar və yeni yanaşmalar əsasında həyata keçirilməlidir: “Yalnız tanıtım və turizm potensialı bu məqsəd üçün kifayət deyil. Turizmin inkişafı daha qlobal və dərindən düşünülmüş əsaslara söykənməlidir. Təbii potensial, təbiət abidələri və onların əlçatanlığı yalnız cəlbedici turizm mühitinin formalaşdırılması və münasib qiymət siyasəti ilə mümkün ola bilər.
Bazar iqtisadiyyatında qiymətlərin tənzimlənməsi olduqca mürəkkəb mexanizmdir və daha çox gəlir əldə etmək prinsipi üzərində qurulur. Lakin belə olan halda turizmin inkişaf konsepsiyasından danışmaq və görülən işlərin yetərli olduğunu söyləmək düzgün olmazdı. Çünki inkişaf yalnız rəqabət mühitində mümkündür.
Regional miqyasda baxdıqda görürük ki, bir çox rayonlarda turizmin inkişafı əsasən mehmanxanaların fəaliyyəti üzərində qurulub. Bu mehmanxanalar isə əsasən beşulduzlu hotellərdən ibarətdir. Turist üçün alternativ seçim imkanları kifayət qədər deyil. Halbuki turist istədiyi məkan, görmək arzusunda olduğu təbiət və ya antropogen abidə ilə öz seçimlərini uzlaşdıra bilməlidir. Əks halda o, getmək istədiyi və gedə biləcəyi yer arasında seçim etmək məcburiyyətində qalır ki, bu da hər zaman istəklə üst-üstə düşmür”.
Müsahibimiz vurğulayıb ki, turizmin inkişafı, ilk növbədə, regional turizm mühitinin formalaşdırılmasına əsaslanmalıdır: “Əsas dayaq turizm mühiti olmalı, qiymətlər isə turistlər üçün əlçatan səviyyədə müəyyənləşdirilməlidir. Çünki turizmə yalnız gəlir mənbəyi kimi deyil, inkişaf konsepsiyası kimi yanaşılmalıdır. Turizmin inkişafı regional problemlərin həllinə kömək edir, inkişafı stimullaşdırır, yeni investisiya axınlarına səbəb olur, nəqliyyat infrastrukturunun yaxşılaşmasına və sosial problemlərin həllinə şərait yaradır.
İnanırıq ki, yaxın gələcəkdə regional turizmin inkişafı elmi əsaslarla həyata keçiriləcək, turizm layihələri əsaslandırılmış proqramlar çərçivəsində icra olunacaq və onların tətbiq mexanizmi daha çox yerli icmalara xidmət edəcək. Belə olduğu təqdirdə dayanıqlı və davamlı turizm sabit regional turizm bazarından dünya turizm bazarına inteqrasiyanı təmin edə biləcək”.

Туризм в современной мировой экономике считается одним из ведущих направлений ненефтяного сектора. Эта сфера не ограничивается лишь увеличением экономических доходов, но также играет важную роль в обеспечении занятости, решении социальных проблем, развитии регионов и улучшении транспортной инфраструктуры. Хотя развитые и развивающиеся страны развивают туризм с разными целями, общим является признание его стратегическим инструментом экономического, социального и экологического развития. В Азербайджане туризм также рассматривается как одно из основных направлений ненефтяного сектора. Однако текущее состояние этой сферы, возможности регионального развития и существующие проблемы делают актуальным вопрос: «Что сулит нам туризм?». В интервью агентству АЗЕРТАДЖ исполняющий обязанности директора Института географии Министерства науки и образования, доктор географических наук Заур Имрани поделился своими мыслями по этой теме.
Учёный отметил, что туризм, являясь ведущей отраслью ненефтяного сектора мировой экономики, напрямую влияет на частичное снижение безработицы, решение социальных проблем и улучшение транспортной инфраструктуры в стране. Развитые страны представляют туризм как средство привлечения иностранных граждан, увеличения доходов, демонстрации экономической и социальной мощи, а также создания экологически благоприятной среды. Развивающиеся страны, в свою очередь, воспринимают туризм преимущественно как сферу развлечений, популяризации культурного наследия, привлечения иностранной валюты и обеспечения экономического роста, а также как инструмент сохранения экосистем в экологически напряжённых зонах.
«Однако на вопрос “Что сулит нам туризм?” многие специалисты затрудняются ответить или пытаются обосновать его исключительно как источник экономической прибыли. Туризм и его положительное влияние играют важную роль в устойчивом и долговременном развитии страны, а также стимулируют региональное развитие. Потому что туризм — это не только экономическая сила, но и ключ к развитию, доказавшему свою эффективность во всех сферах хозяйства страны. Это развитие объединяет экономические, социальные и экологические аспекты, а также напрямую влияет на политические преимущества и региональную геополитику. В мировой практике это можно увидеть на примере Турции, Египта, Китая,       Кувейта и других стран. Именно поэтому развитие туризма требует постоянного внедрения новых подходов», — отметил З. Имрани.
Он подчеркнул, что в азербайджанской практике туризм считается одной из главных движущих сил ненефтяного сектора, а его развитие выступает не только источником дохода, но и инструментом стимулирования регионального развития. Эти преимущества создают основу для устойчивого развития туризма. Однако вопрос о том, как этого добиться в региональном масштабе, остаётся актуальным, поскольку основная часть туристического потока и доходов от туризма приходится на город Баку.
По его мнению, развитие туризма основывается на инвестициях, постоянном совершенствовании туристической среды, продвижении, правильной ценовой политике и разработке льготных туристических пакетов. Сосредоточение туристов преимущественно в Баку связано с тем, что именно здесь туристическая среда и инфраструктура развиты лучше. Тем не менее количество туристов и их желание регулярно посещать страну из года в год снижается. Это подтверждается и анализом статистических показателей.
Учёный считает, что в современных условиях развитие туризма должно осуществляться на основе интегрированных программ и новых подходов:
«Одного лишь продвижения и туристического потенциала для этого недостаточно. Развитие туризма должно опираться на более глобальные и глубоко продуманные основы. Природный потенциал, памятники природы и их доступность могут способствовать формированию привлекательной туристической среды только при наличии разумной ценовой политики.
В рыночной экономике регулирование цен — весьма сложный механизм, который в большей степени строится на принципе получения максимальной прибыли. Однако в таком случае говорить о концепции развития туризма и утверждать, что предпринимаемых мер достаточно, было бы неправильно. Потому что развитие возможно только в условиях конкуренции.
Если рассматривать ситуацию в региональном масштабе, можно увидеть, что во многих районах развитие туризма строится в основном вокруг деятельности гостиниц. Причём эти гостиницы преимущественно представлены пятизвёздочными отелями. У туристов недостаточно альтернативных вариантов выбора. Между тем турист должен иметь возможность соотнести свои предпочтения с местом, природным или антропогенным объектом, который он хочет увидеть. В противном случае он вынужден выбирать между тем местом, куда хочет поехать, и тем, куда реально может попасть, а это не всегда совпадает с его желаниями».
Собеседник подчеркнул, что развитие туризма прежде всего должно основываться на формировании региональной туристической среды:
«Главной опорой должна стать туристическая среда, а цены должны быть доступны для туристов. Потому что к туризму следует подходить не только как к источнику дохода, но и как к концепции развития. Развитие туризма помогает решать региональные проблемы, стимулирует развитие, способствует притоку новых инвестиций, улучшению транспортной инфраструктуры и решению социальных вопросов.
Мы верим, что в ближайшем будущем развитие регионального туризма будет осуществляться на научной основе, туристические проекты будут реализовываться в рамках обоснованных программ, а механизмы их внедрения будут в большей степени служить местным сообществам. В таком случае устойчивый и долговременный туризм сможет обеспечить интеграцию стабильного регионального туристического рынка в мировой туристический рынок».