İqlim dəyişmələrini yaradan səbəblər mürəkkəb və müxtəlifdir. Onların formalaşmasında həm təbii amillər, yəni Günəş fəallığının dəyişməsi, atmosfer sirkulyasiyası, okean və quru səthləri arasında istilik və rütubət mübadiləsi, vulkanik püskürmələr, həm də antropogen təsirlər, məsələn, istixana qazlarının artması, sənaye fəaliyyəti, meşələrin qırılması və şəhərləşmə prosesləri mühüm rol oynayır.
Bu barədə AZƏRTAC-a Elm və Təhsil Nazirliyi Coğrafiya İnstitutunun iqlim şöbəsinin aparıcı elmi işçisi coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Həsən Nəbiyev məlumat verib. O, yay fəslində troposferin orta təbəqəsində (5–5,5 kilometr hündürlükdə, 500 hPa səviyyəsi) barik sistemlərin yerləşməsi və bunun hava şəraitinə təsiri barədə məlumat verib.
Tədqiqatçının sözlərinə görə, 60° şimal enliyindən yuxarı ərazilərdə yay dövründə əsasən siklonik sirkulyasiya müşahidə olunur. Bu zaman Qərbi Avropa üzərindən keçən siklon çökəyi cənub enliklərinə qədər uzanır. Eyni zamanda, Qərbi Sibir üzərində geniş ərazini əhatə edən digər bir siklon formalaşır.
Mərkəzi və Şərqi Avropa üzərində isə subtropik antisiklonun şimala doğru uzanan yüksək təzyiq yalı yerləşir. Troposferin orta təbəqəsində müşahidə olunan bu barik sistemlərin belə paylanması aşağı təbəqələrdə də hava proseslərinə təsir göstərir.
Nəticədə, Avropanın cənubunda və Şimali Qafqazda Azor antisiklonunun təsiri güclənir, bəzən isə onun təsir zonası Azərbaycan ərazisinə qədər genişlənir. Bu proses Qafqaz regionunda zonal sirkulyasiyanın zəifləməsinə və meridional axınların artmasına səbəb olur.
Həsən Nəbiyev qeyd edib ki, bu atmosfer şəraiti hava kütlələrinin transformasiyasına gətirib çıxarır, nisbi və mütləq rütubət azalır, nəticədə quraqlıq və yüksək temperatur üçün əlverişli şərait yaranır. Bundan əlavə, zəif qradiyentli barik sahələrin mövcudluğu hava kütlələrinin uzun müddət yer səthindən qızmasına və temperaturun daha da artmasına səbəb olur.

Причины, вызывающие климатические изменения, сложны и разнообразны. В их формировании важную роль играют как природные факторы — изменение солнечной активности, атмосферная циркуляция, тепло- и влагообмен между океаном и сушей, вулканические извержения, — так и антропогенные воздействия, такие как рост концентрации парниковых газов, промышленная деятельность, вырубка лесов и процессы урбанизации.
Об этом АЗЕРТАДЖ сообщил ведущий научный сотрудник отдела климата Института географии Министерства науки и образования, доктор философии по географии Гасан Набиев. Он рассказал о размещении барических систем в средней тропосфере (на высоте 5–5,5 км, на уровне 500 гПа) в летний период и их влиянии на погодные условия.
По словам исследователя, в районах севернее 60° северной широты летом в основном наблюдается циклоническая циркуляция. В это время ложбина циклона, проходящая над Западной Европой, простирается до южных широт. Одновременно над Западной Сибирью формируется другой циклон, охватывающий обширную территорию.
Над Центральной и Восточной Европой располагается гребень высокого давления субтропического антициклона, вытянутый к северу. Такое распределение барических систем в средней тропосфере оказывает влияние и на процессы в нижних слоях атмосферы.
В результате на юге Европы и на Северном Кавказе усиливается влияние Азорского антициклона, а иногда зона его воздействия распространяется до территории Азербайджана. Это приводит к ослаблению зональной циркуляции в Кавказском регионе и усилению меридиональных потоков.
Гасан Набиев отметил, что такая атмосферная ситуация вызывает трансформацию воздушных масс, снижение относительной и абсолютной влажности, что создаёт благоприятные условия для засухи и высоких температур. Кроме того, наличие барических полей со слабым градиентом способствует длительному прогреву воздушных масс у поверхности земли и дальнейшему повышению температуры.