Ötən gecə saatlarında Bakının bəzi ərazilərində, eləcə də ölkənin bir sıra bölgələrində dolu yağıb. Paytaxt üçün nadir sayılan bu təbiət hadisəsi sosial şəbəkələrdə də geniş müzakirələrə səbəb olub və onun mümkün səbəbləri ilə bağlı müxtəlif suallar yaranıb. Bəzi iddialarda regionda baş verən geosiyasi gərginliklərin, xüsusilə də İran–ABŞ münasibətlərindəki mümkün qarşıdurmaların hava şəraitinə təsir göstərə biləcəyinə dair iddialar irəli sürülüb. Bəs həqiqətən də, Bakıda qeydə alınan bu hadisə regional proseslərlə bağlıdır, yoxsa sırf iqlim dəyişiklikləri və atmosfer dövranı ilə əlaqədardır?
Məsələ ilə bağlı News24.az-a danışan Azərbaycan Elm və Təhsil nazirliyi, Coğrafiya institutunun aparıcı elmi işçisi, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Həsən Nəbiyev bildirib ki, Bakıda dolu, ildırım və şimşək kimi atmosfer hadisələri nadir hallarda müşahidə olunur:
"30–40 il əvvəl bu cür hadisələr demək olar ki, qeydə alınmırdı. Lakin son onilliklərdə dünyada müşahidə edilən iqlim dəyişiklikləri nəticəsində Bakıda və Azərbaycanın digər ərazilərində belə atmosfer hadisələrinin başvermə tezliyi artıb. Bu proseslərin əsas səbəbi atmosfer dövranında baş verən dəyişikliklər və sinoptik sistemlərin trayektoriyalarının şərqə doğru yerdəyişməsi ilə bağlıdır. Bu hallar əsasən dağlıq və dağətəyi ərazilər üçün xarakterik olsa da, Bakı üçün nadir sayılır. Dünən paytaxt üzərində dolunun əmələ gəlməsi topa-yağış buludlarının formalaşması ilə bağlı idi".
İnstitut rəsmisi qeyd edib ki, xüsusilə mart, aprel və may aylarında dolu, ildırım, şimşək və leysan yağışları kimi hadisələr daha çox müşahidə edilir:
"Bu buludların regiona daxil olması isə əsasən Aralıq dənizinin şərqində yaranan cənub siklonları ilə əlaqədardır. Həmin siklonlar Qafqaz regionu üzərində atmosfer cəbhələrinin aktivliyini artırır, təzyiq fərqlərini gücləndirir və nəticədə leysan yağışları ilə yanaşı dolunun yaranması üçün əlverişli şərait formalaşdırır. Müəyyən dərəcədə şəhərin mikrorelyefində baş verən dəyişikliklər də bu cür hadisələrin yaranmasına təsir göstərə bilər. Son illərdə Bakı şəhərində hündürmərtəbəli binaların sayının artması da yağıntıların çoxalmasına səbəb olmuşdur".
Mütəxəssisin fikrincə, regionda baş verən münaqişələrin Azərbaycan iqliminə təsiri ilə bağlı narahatlığa ciddi əsas yoxdur:
"Hazırkı münaqişələr əsasən lokal xarakter daşıyır və geniş coğrafiyanı əhatə etmədiyi üçün iqlim sistemlərinə birbaşa təsir göstərə bilmir. Münaqişə zonalarında baş verən partlayışlar və yanğınlar müəyyən həcmdə tüstü və hissəciklərin atmosferə yayılmasına səbəb olsa da, bu amillər qlobal və ya regional hava axınlarının istiqamətini dəyişmək gücündə deyil. Raket partlayışları və yanğınlar hava kütələrinin hərəkət trayektoriyasına təsir etmir.
Həsən Nəbiyev bildirib ki, iqlimə mümkün təsirlər əsasən hava kütələrinin hərəkət istiqamətindən asılıdır:
"Əgər nəzəri olaraq hava axınları münaqişə zonasından Azərbaycanın yerləşdiyi əraziyə doğru yönələrsə, həmin partlayış və yanğınlar zamanı atmosferə buraxılan bəzi hissəciklər bu hava kütələri ilə regiona çata bilər. Lakin bu halda belə, onların iqlimə təsiri çox zəif və nəzərəçarpacaq səviyyədə olmur. Azərbaycana cənub istiqamətindən gələn hava kütələri nadir hallarda müşahidə olunur. Yay mövsümündə müəyyən hallarda tropik hava kütələrinin ölkə ərazisinə daxil olması mümkündür. Hazırda isə yaz fəslidir və bu dövrdə ölkəyə əsasən şimal və qərb istiqamətindən hava kütələri daxil olur".

Минувшей ночью в некоторых районах Баку, а также в ряде регионов страны прошёл град. Это природное явление, считающееся редким для столицы, широко обсуждалось в социальных сетях и вызвало различные вопросы о его возможных причинах. В некоторых утверждениях выдвигались предположения, что геополитическая напряжённость в регионе, в частности возможное противостояние между Ираном и США, может влиять на погодные условия. Но действительно ли зафиксированное в Баку явление связано с региональными процессами, или же оно обусловлено исключительно изменениями климата и атмосферной циркуляцией?
В беседе с News24.az ведущий научный сотрудник Института географии Министерства науки и образования Азербайджана, доктор философии по географии Хасан Набиев отметил, что такие атмосферные явления, как град, молния и гроза, в Баку наблюдаются редко:
«30–40 лет назад подобные явления практически не фиксировались. Однако в последние десятилетия, в результате наблюдаемых в мире климатических изменений, частота таких атмосферных явлений в Баку и других районах  Азербайджана возросла. Основная причина этих процессов связана с изменениями в атмосферной циркуляции и смещением траекторий синоптических систем на восток. Хотя такие явления более характерны для горных и предгорных районов, для Баку они считаются редкостью. Образование града над столицей вчера было связано с формированием кучево-дождевых облаков».
Представитель института отметил, что особенно в марте, апреле и мае чаще наблюдаются такие явления, как град, молния, гроза и ливневые дожди:
«Поступление этих облаков в регион в основном связано с южными циклонами, формирующимися в восточной части Средиземного моря. Эти циклоны усиливают активность атмосферных фронтов над Кавказским регионом, увеличивают разницу давления и, как результат, создают благоприятные условия для образования града наряду с ливневыми дождями. В определённой степени на возникновение подобных явлений могут влиять и изменения микрорельефа города. В последние годы рост числа высотных зданий в Баку также способствует увеличению количества осадков».
По мнению специалиста, серьёзных оснований для беспокойства о влиянии происходящих в регионе конфликтов на климат Азербайджана нет:
«Текущие конфликты носят в основном локальный характер и не охватывают обширные территории, поэтому не могут напрямую влиять на климатические системы. Взрывы и пожары в зонах конфликтов действительно приводят к выбросу в атмосферу определённого количества дыма и частиц, однако эти факторы не способны изменить направление глобальных или региональных воздушных потоков. Ракетные взрывы и пожары не влияют на траекторию движения воздушных масс.
Возможное влияние на климат в первую очередь зависит от направления движения воздушных масс. Если теоретически воздушные потоки будут направлены из зоны конфликта в сторону территории Азербайджана, некоторые частицы, выброшенные в атмосферу в результате взрывов и пожаров, могут попасть в регион вместе с этими воздушными массами. Однако даже в этом случае их влияние на климат будет очень слабым и практически незаметным. Воздушные массы, поступающие в Азербайджан с юга, наблюдаются редко. В летний сезон в отдельных случаях возможно проникновение тропических воздушных масс на территорию страны. В настоящее время же весна, и в этот период в страну в основном поступают воздушные массы с севера и запада».