Xəzər dənizi sahillərində “Qırmızı Kitab”a daxil olan yüzlərlə nadir heyvanın ölü tapılması ekosistemin ciddi təhlükə altında olduğunu göstərir. Bu, təkcə ayrı-ayrı növlərin məhvi deyil, təbiətdə balansın pozulmasının açıq göstəricisidir.
Məsələnin əsas səbəbləri kimi dənizin çirkləndirilməsi, sənaye və məişət tullantılarının təmizlənmədən suya axıdılması, həmçinin iqlim dəyişiklikləri göstərilir. Bu amillər canlıların yaşayış mühitini məhv edərək onların kütləvi ölümünə səbəb olur.
Çıxış yolu isə nəzarətin gücləndirilməsi, tullantıların təmizlənməsi, ciddi cərimələrin tətbiqi və müntəzəm ekoloji monitorinqlərin aparılmasından keçir. Əks halda, bu cür hallar daha geniş miqyas ala bilər.
Mövzu ilə bağlı Elm və Təhsil Nazirliyi Coğrafiya İnstitutunun direktor müavini, direktor vəzifəsini icra edən coğrafiya elmləri doktoru Zaur İmrani Crossmedia.az-a açıqlama verib:"Qeyd etmək lazımdır ki, bu cür hadisələr ilk dəfə baş vermir və mütəmadi olaraq müşahidə olunur. Bunun bir neçə əsas səbəbi var. İlk növbədə, insanların ətraf mühitə mənfi təsiri xüsusi qeyd olunmalıdır.
Çaylar vasitəsilə kortəbii zibilliklərin yaranması, tullantı sularının çaylara axıdılması və nəticədə bu suların Xəzər dənizi-nə tökülməsi ekosistemə ciddi ziyan vurur.
İkinci səbəb istehsal tullantıları ilə bağlıdır. Sənaye sahələrinin tullantılarının birbaşa dənizə axıdılması heç bir ekoloji normaya uyğun deyil.
Halbuki, tullantıların təmizlənməsi prosesi həyata keçirilməlidir. Təəssüf ki, bu prosesin lazımi səviyyədə aparılmadığını müşahidə edirik. Dənizin sahil xətti boyunca hərəkət etdikdə bu halları açıq şəkildə görmək mümkündür".
Z.İmrani qeyd edib ki, üçüncü səbəb isə təbiətdə baş verən proseslərlə əlaqədardır:
"Məsələn, dənizdə baş verən zəlzələlər və ya çökmə hadisələri də heyvanat aləminə mənfi təsir göstərə bilər. Eyni zamanda, qlobal istiləşmə, su ehtiyatlarının azalması, canlıların yaşayış mühitinin dəyişməsi, onların miqrasiyası və miqrasiya yollarının dəyişməsi də bu proseslərə təsir edən amillər sırasındadır.
Ümumilikdə, təbiət unikal və həssas bir sistemdir. Ona edilən istər təbii, istərsə də antropogen təsirlər ekosistemin balansına birbaşa təsir göstərir. Ətraf mühitin qorunması və sağlam həyat tərzinə nail olmaq üçün təbiəti və onun canlı aləmini qorumaq, ekoloji siyasəti daha da gücləndirmək vacibdir.
Bu istiqamətdə yalnız elmi tədqiqatlarla kifayətlənmək olmaz. Müntəzəm monitorinqlər aparılmalı, maarifləndirmə işləri genişləndirilməli və ciddi, o cümlədən maddi tədbirlər görülməlidir".

Обнаружение на побережьях Каспийского моря сотен мёртвых редких животных, занесённых в «Красную книгу», показывает, что экосистема находится под серьёзной угрозой. Это не просто исчезновение отдельных видов, а явное свидетельство нарушения природного баланса.
Основными причинами проблемы считаются загрязнение моря, сброс промышленных и бытовых отходов без очистки, а также изменения климата. Эти факторы разрушают среду обитания живых организмов и приводят к их массовой гибели.
Выходом из ситуации является усиление контроля, очистка отходов, применение строгих штрафов и проведение регулярного экологического мониторинга. В противном случае подобные случаи могут приобрести ещё более широкий масштаб.
По теме заместитель директора Института географии Министерства науки и образования, исполняющий обязанности директора, доктор географических наук Заур Имрани дал комментарий для Crossmedia.az:
«Следует отметить, что такие случаи происходят не впервые и наблюдаются регулярно. Существует несколько основных причин. Прежде всего, необходимо отметить негативное влияние человека на окружающую среду.
Образование стихийных свалок через реки, сброс сточных вод в реки и, как следствие, их попадание в Каспийское море наносит серьёзный ущерб экосистеме.
Вторая причина связана с промышленными отходами. Сброс отходов промышленных предприятий напрямую в море не соответствует никаким экологическим нормам.
Хотя процесс очистки отходов должен осуществляться, к сожалению, мы наблюдаем, что он проводится не на должном уровне. Двигаясь вдоль береговой линии моря, можно ясно увидеть эти проблемы».
З. Имрани отметил, что третья причина связана с природными процессами:
«Например, землетрясения или обвалы на дне моря также могут негативно влиять на животный мир. В то же время глобальное потепление, сокращение водных ресурсов, изменение среды обитания живых организмов, их миграция и изменение миграционных путей также относятся к факторам, влияющим на этот процесс.
В целом природа — это уникальная и чувствительная система. Любые воздействия на неё — как природные, так и антропогенные — напрямую влияют на баланс экосистемы. Для охраны окружающей среды и достижения здорового образа жизни необходимо защищать природу и её живой мир, а также усиливать экологическую политику.
В этом направлении недостаточно ограничиваться только научными исследованиями. Необходимо проводить регулярный мониторинг, расширять просветительскую работу и принимать серьёзные, в том числе материальные, меры».