Azərbaycan Respublikası və Bakı şəhərinin gələcək inkişaf dinamikasında landşaft-ekoloji karkasın formalaşdırılması, yaşıl və hibrid dəhlizlərin inkişafı ekosistemin ekoloji dayanıqlığının təmin edilməsində böyük rol oynayır. Landşaft-ekoloji karkas müasir şəhərsalma və şəhərin landşaft memarlığı dizaynının təşkili və idarə olunmasında vacib elementlərdən biridir.
Bu barədə AZƏRTAC-a açıqlamasında coğrafiya elmləri doktoru dosent Mirnuh İsmayılov deyib. Alim ekoloji karkasın məkan strukturu, ekosistem xidmətlərindəki rolu və onun əsas struktur elementləri haqqında elmi əsaslandırmaları şərh edib. Qeyd edib ki, bu sistem şəhər ərazilərində təbii tarazlığın qorunmasına, yaşıllıq sahələrinin səmərəli idarə olunmasına və ekoloji risklərin minimuma endirilməsinə xidmət edir.
Alim, eyni zamanda, əhalinin sayının artması, tikinti sıxlığının yüksəlməsi və bununla bağlı yaranan ekoloji problemləri xüsusi vurğulayıb. Qeyd edib ki, dayanıqlı inkişaf prinsipləri əsasında şəhər məkanının səmərəli təşkili, biomüxtəlifliyin qorunması və ətraf mühitin keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması istiqamətində elmi yanaşmalar təqdim olunub.

Формирование ландшафтно-экологического каркаса, развитие зелёных и гибридных коридоров играют важную роль в обеспечении экологической устойчивости экосистемы в динамике будущего развития Азербайджанской Республики и города Баку. Ландшафтно-экологический каркас является одним из важных элементов в организации и управлении современным градостроительством и ландшафтным дизайном города.
Об этом в интервью АЗЕРТАДЖ сообщил доктор географических наук, доцент Мирнух Исмаилов. Учёный прокомментировал научные основы пространственной структуры экологического каркаса, его роли в экосистемных услугах, а также его основных структурных элементов. Он отметил, что данная система служит сохранению природного баланса в городских территориях, эффективному управлению зелёными насаждениями и минимизации экологических рисков.
Учёный также особо подчеркнул рост численности населения, увеличение плотности застройки и связанные с этим экологические проблемы. Он отметил, что были представлены научные подходы, направленные на эффективную организацию городского пространства на основе принципов устойчивого развития, сохранение биоразнообразия и улучшение качества окружающей среды.