Azərbaycan Cənubi Qafqazda ən az su ehtiyatına malik olan ölkədir. Şirin suyun mənbəyi əsasən ölkə xaricindədir. Buna Kür və Araz çaylarını misal göstərmək olar. Daxili çaylarımız da müəyyən miqdarda su ehtiyatımıza aiddir. Antropogen amillər və iqlim dəyişikliyi, həmçinin qış aylarında yağıntıların az olması su ehtiyatlarına ciddi təsir edir. İqlim amili burada böyük rol oynayır. Temperatur artır, yağıntılar azalır. Həmçinin insanların suya tələbatı artıb. Şirin sudan kənd təsərrüfatında da istifadə edilir. Temperatur artdıqca əkin sahələrində quraqlıq ehtimalı böyüyür. Bu da suya olan tələbatı kəskin şəkildə artırır.
Bu barədə AZƏRTAC-a açıqlamasında Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun Xəzərin hidrometeorologiyası şöbəsinin müdiri coğrafiya elmləri doktoru Səid Səfərov danışıb. Onun sözlərinə görə, elə əkin sahələri var ki, orada süni suvarmadan istifadə olunmur, məhsul yağıntı suları ilə becərilir. Məsələn, Gədəbəy və digər dağlıq rayonlarda becərilən kartof sahələri. Belə ərazilərimiz isə olduqca azdır. Nəzərə almaq lazımdır ki, qonşu ölkələrlə müqayisədə Azərbaycanda su ehtiyatları dəfələrlə azdır və bu statistika mənfiyə doğru gedir.
“Televiziyada, mətbuatda və sosial şəbəkələrdə bu istiqamətdə maarifləndirmə işlərinin aparılması vacibdir və bu bir sistem halına salınmalıdır. Su probleminin həllində iqlim dəyişiklikləri və antropogen amillər nəzərə alınmalı, sudan səmərəli və qənaətlə istifadə ön plana çəkilməlidir”, - deyə alim bildirib.

Азербайджан является страной с наименьшими водными ресурсами на Южном Кавказе. Основные источники пресной воды находятся за пределами страны. В качестве примера можно привести реки Кура и Араз. Внутренние реки также составляют определённую часть наших водных ресурсов. Антропогенные факторы и изменение климата, а также малое количество осадков в зимние месяцы оказывают серьёзное влияние на водные запасы. Климатический фактор здесь играет большую роль: температура повышается, количество осадков уменьшается. Кроме того, выросла потребность людей в воде. Пресная вода активно используется и в сельском хозяйстве. С повышением температуры увеличивается вероятность засухи на сельскохозяйственных угодьях, что резко повышает спрос на воду.
Об этом в комментарии для АЗЕРТАДЖ рассказал заведующий отделом гидрометеорологии Каспия Института географии при Министерстве науки и образования, доктор географических наук Саид Сафаров. По его словам, существуют такие посевные площади, где не используется искусственное орошение, а урожай выращивается за счёт дождевых вод. Например, картофельные поля в Гедабее и других горных районах. Однако таких территорий у нас крайне мало. Следует учитывать, что по сравнению с соседними странами водные ресурсы Азербайджана в разы меньше, и эта статистика продолжает ухудшаться.
«Необходимо вести системную просветительскую работу в этом направлении по телевидению, в печати и социальных сетях. При решении проблемы воды должны учитываться изменения климата и антропогенные факторы, а эффективное и бережное использование воды должно быть выдвинуто на первый план», — отметил учёный.