Turizm sektoru iqtisadiyyatın inkişaf etdirilən və ən gəlirli sahələrindən biri hesab olunur. Lakin bəzi hallarda turizm sektoru öz inkişaf tendensiyasından geri qalmaqla müxtəlif ciddi problemlərlə üzləşir. Bunlara nəqliyyat infrastrukturunun standartlara uyğun olmamasını, gecələmə obyektlərinin az olmasını, turizmdə mövsümilik probleminin hələ də davam etməsini, peşəkar kadr çatışmazlığını, xarici dil biliklərinin zəif olmasını, xidmət keyfiyyətinin aşağı olmasını, marketinq və tanıtım işinin zəif aparılmasını və s. misal göstərə bilərik. Belə olduğu halda turizm sektorunun inkişaf dinamikasında müsbət nəticələr əldə etmək üçün yeni modellərinin yaradılması zərurəti meydana gəlmişdir.
Bu barədə AZƏRTAC-a açıqlamasında Elm və Təhsil Nazirliyinin Coğrafiya İnstitutunun direktor vəzifəsini icra edən coğrafiya elmləri doktoru Zaur İmrani söyləyib. O qeyd edib ki, qlobal iqtisadiyyatın, texnologiyaların və istehlakçı davranışlarının sürətlə dəyişkənliyə məruz qaldığı bir dövrdə turizm sektorunun ənənəvi inkişaf modellərinin effektivliyi öz aktuallığını bir qədər itirmişdir.
“Rəqəmsallaşma və dayanıqlı inkişaf çağırışları fonunda turizm sektoru inkişaf dinamikasını yeni modellər əsasında qurmağa çalışır. Çünki ənənəvi modellər əsasən kütləvi turizmə, mövsümi axınlara və qısamüddətli iqtisadi gəlirlərə fokuslanırdı. Belə bir yanaşma təbii resursların həddindən artıq istismarına, ekoloji tarazlığın pozulmasına, yerli icmaların maraq dairələrinin ikinci plana keçməsinə, turizm gəlirlərinin qeyri-bərabər bölgüsünə səbəb olub. Belə bir şəraitdə turizm sektorunun yeni inkişaf modellərinin yaradılması tələb olunur. Lakin hansı prinsiplər əsasında və hansı meyarların seçilməsi problem olaraq qalır. Məsələn, dayanıqlı turizm modeli iqtisadi səmərəliyə, sosial bərabərliyə və ekoloji mühitə əsaslanmaqla, təbii və mədəni irsin qorunması, yerli icmaların prosesə cəlb olunması ideyalarını üstün tutur. Rəqəmsal turizm modeli isə müxtəlif platformalarda süni intellekt, verilənlər bazası və onlayn marketinq alətləri kimi turizm məhsullarının tanıdılması ideyasını reallaşdırır”, - deyə alim bildirib.
Zaur İmrani hesab edir ki, biz təcrübəyönümlü və şaxələnmiş turizm modellərini əsas götürməliyik. Müasir dünyada ekoturizm, aqroturizm, mədəni, etnik turizm və digər bu kimi yanaşmalar meydana gəlib. Turistlər artıq, sadəcə, istirahət deyil, həm də fərdi və unikal təcrübə axtarışındadırlar. Belə olduğu halda turizm məhsullarının yalnız bir növ üzərində qurulmaması artıq özünü doğrultmur və ilboyu davam edən alternativ turizm növlərinin inkişaf etdirilməsi tələb olunur. Yalnız bu halda regionlar üzrə turizm gəlirlərinin balanslı bölgüsünü aparmaq mümkün ola biləcək ki, bu da regional siyasət prinsiplərinə uyğunlaşdırılmaqla məşğulluq və sahibkarlıq kimi sahələrin stimullaşdırılmasına köməklik göstərəcəkdir. Bu halda biz turizm sektorunda rəqabət qabiliyyətinin yüksəldilməsindən, turizm gəlirlərinin artırılmasından, regional sosial problemlərin həlli yollarından danışa bilərik.

Туристический сектор является одной из наиболее развивающихся и доходных отраслей экономики. Однако в ряде случаев, отставая от современных тенденций, он сталкивается с серьёзными системными проблемами. К ним относятся несоответствие транспортной инфраструктуры международным стандартам, недостаточное количество средств размещения, сохраняющаяся сезонность, дефицит профессиональных кадров, слабое владение иностранными языками, низкое качество сервиса, а также недостаточный уровень маркетинга и продвижения. В таких условиях возникает объективная необходимость разработки новых моделей развития туристического сектора.
Об этом в интервью АЗЕРТАДЖ сообщил исполняющий обязанности директора Института географии Министерства науки и образования, доктор географических наук Заур Имрани. По его словам, в условиях быстрых изменений глобальной экономики, технологий и потребительского поведения традиционные модели развития туризма постепенно утрачивают свою эффективность.
«На фоне цифровизации и вызовов устойчивого развития туристический сектор стремится формировать динамику развития на основе новых моделей. Традиционные подходы были ориентированы преимущественно на массовый туризм, сезонные потоки и краткосрочные экономические выгоды. Такая практика приводила к чрезмерной эксплуатации природных ресурсов, нарушению экологического баланса, снижению роли местных сообществ и неравномерному распределению туристических доходов. В этих условиях формирование новых моделей развития туризма становится объективной необходимостью. Однако остаётся открытым вопрос о принципах и критериях их построения. Так, модель устойчивого туризма базируется на экономической эффективности, социальной справедливости и экологической ответственности, предусматривая сохранение природного и культурного наследия и вовлечение местных сообществ. В то же время цифровая модель туризма ориентирована на использование искусственного интеллекта, баз данных и онлайн-маркетинговых инструментов для продвижения туристических продуктов», — отметил учёный.
По мнению Заура Имрани, приоритет следует отдавать опытно-ориентированным и диверсифицированным моделям туризма. В современном мире получили развитие экотуризм, агротуризм, культурный, этнический и другие виды туризма. Современные туристы ищут не только отдых, но и индивидуальные, уникальные впечатления. В этой связи ориентация туристических продуктов лишь на один вид туризма утрачивает свою актуальность. Напротив, требуется развитие альтернативных, круглогодичных направлений.
Реализация подобных подходов позволит обеспечить более сбалансированное распределение туристических доходов по регионам, будет способствовать развитию занятости и предпринимательства, а также укреплению региональной социально-экономической политики. В конечном итоге это создаст условия для повышения конкурентоспособности туристического сектора, роста доходов и решения социальных проблем в регионах.