Unikal struktura və zəngin biomüxtəlifliyə malik Tuqay meşə ekosistemləri arid ərazilərdə iqlimyumşaldıcı, aqrolandşaftlarda məhsuldarlığı artırma, torpaqqoruma, sutənzimləmə, sahilbərkitmə və s. xüsusiyyətləri ilə çay ətrafı ərazilərin estetikliyini və bioloji müxtəlifliyini artırır. Hazırda Tuqay meşələrinə əsasən, Kür çayı ətrafında rast gəlinir. Araz, Göyçay, Girdiman, Turyançay və s. çayları boyunca bu meşələr geniş yayılmışdır. Bütün bu çay sistemləri ilə birlikdə Kür çayı təbii ekoloji dəhliz rolunu oynayır və eyni zamanda, təbiətimizin tamlığını və ya bütövlüyünü təmin edir.
Bu fikirləri AZƏRTAC-a açıqlamasında Elm və Təhsil Nazirliyinin Coğrafiya İnstitutunu Landşaftşünaslıq və təbiətdən istifadə laboratoriyasının müdiri Mirnuh İsmayılov bildirib.
“Tuqay meşələrinin eni bəzən 7-8 km-ə çatır. Hazırda Tuqay meşələri yalnız Qarayazı Dövlət Təbiət qoruğunda qorunur”, -deyə alim bildirib.

Тугайные лесные экосистемы, обладающие уникальной структурой и богатым биоразнообразием, в аридных районах выполняют функции смягчения климата, повышения продуктивности агроландшафтов, защиты почв, регулирования водного режима, укрепления берегов и др., а также повышают эстетическую ценность и биологическое разнообразие прибрежных территорий.
В настоящее время тугайные леса в основном встречаются вдоль реки Куры. Они были широко распространены также вдоль рек Араз, Гёйчай, Гирдыман, Турианчaй и др. В совокупности все эти речные системы вместе с рекой Курой выполняют роль природного экологического коридора и одновременно обеспечивают целостность нашей природы.
Об этом в комментарии агентству АЗЕРТАДЖ сообщил заведующий лабораторией ландшафтоведения и природопользования Института географии Министерства науки и образования Мирнух Исмайылов.
«Ширина тугайных лесов иногда достигает 7–8 км. В настоящее время они сохраняются только в Караязинском государственном природном заповеднике», — отметил учёный.