Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi Coğrafiya İnstitutu Əhali coğrafiyası şöbəsinin müdiri, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Samirə Ələkbərovanın Qarabağın dirçəldilməsi mövzusunda apardığı elmi araşdırma III Ümumrespublika müsabiqəsində yüksək qiymətləndirilib. Tədqiqatçı-alimin təqdim etdiyi məqalə “Qarabağın məkan bərpası və dayanıqlı inkişaf perspektivləri: İşğaldan azad edilmiş ərazilərin iqtisadi-coğrafi potensialının təhlili” mövzusuna həsr olunub və elmi baxımdan mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Samirə Ələkbərova AZƏRTAC-a açıqlamasında bildirib ki, tədqiqat işi dövlətin təhlükəsizlik siyasəti, dayanıqlı inkişaf strategiyaları və risklərin idarə olunması prinsipləri ilə tam uyğunluq təşkil edir. Araşdırmada işğaldan azad edilmiş ərazilərin iqtisadi-coğrafi potensialı, demoqrafik proseslər, regional planlaşdırılma və dayanıqlı inkişaf perspektivləri üzrə aktual məsələlər geniş şəkildə təhlil olunub. Tədqiqat çərçivəsində torpaq və su resursları, iqtisadi fəaliyyətlərin məkan üzrə paylanması, məşğulluq imkanları, sosial-iqtisadi strukturlar və əhalinin say dinamikası sistemli şəkildə araşdırılıb. Demoqrafik göstəricilər həm iqtisadi, həm də sosial planlaşdırılma baxımından əsas təhlil obyektləri kimi qiymətləndirilib: “Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda kənd əhalisinin sayı üstünlük təşkil edir, məşğul əhalinin böyük hissəsi kənd və meşə təsərrüfatında çalışır ki, bu sahədə ən yüksək göstərici Bərdə rayonunda 48.6 min nəfər təşkil edir. Hazırda geri qayıdış ilə əlaqədar olaraq yeni təsərrüfat sahələri də inkişaf etdirilir, lakin kənd təsərrüfatı sənayeyə nisbətən daha irəlidədir. Təhsil, səhiyyə, mədəniyyət və digər sahələrin məşğulluqda payı 27.9 faiz təşkil edir”.
Tədqiqatçı-alimin sözlərinə görə, araşdırmada, həmçinin məkan bərpası prosesində Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramının əhəmiyyəti vurğulanıb, əhalinin yerləşdirilməsi məsələlərinə strateji yanaşma təqdim edilib. Tədqiqat zamanı məkan-təhlil yanaşmaları və coğrafi informasiya sistemləri (CİS) texnologiyalarından istifadə olunub, peyk təsvirləri və məsafədən müşahidə üsulları vasitəsilə torpaq istifadəsi, ətraf mühit, demoqrafik inkişaf prosesləri və sosial-iqtisadi strukturlar qiymətləndirilib. Regional dayanıqlı potensial indeksi və strateji bərpa indeksi kimi kvantitativ göstəricilər əsasında məkan əsaslı bərpa və inkişaf prioritetləri müəyyən edilib.
Tədqiqat işində dövlət proqramları çərçivəsində həyata keçirilən infrastruktur layihələrin regionun iqtisadi-coğrafi və demoqrafik potensialının yenidən formalaşmasında mühüm rol oynadığı qeyd olunub. Eyni zamanda, Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonları üzrə resurs potensialı, məşğulluq imkanları, əhalinin məkan bölgüsü, təbii fəlakət hadisələri, təbii-texnogen risk zonaları və təbii təhlükələr xəritələşdirilib.

Научное исследование, проведённое заведующей отделом географии населения Института географии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, доктором философии по географии, доцентом Самирой Алекберовой на тему восстановления Карабаха, было высоко оценено на III Республиканском конкурсе. Представленная исследователем статья посвящена теме «Пространственное восстановление Карабаха и перспективы устойчивого развития: анализ экономико-географического потенциала освобождённых от оккупации территорий» и имеет важное научное значение.
В своём комментарии агентству АЗЕРТАДЖ Самира Алекберова отметила, что исследовательская работа полностью соответствует государственной политике безопасности, стратегиям устойчивого развития и принципам управления рисками. В исследовании широко проанализированы актуальные вопросы экономико-географического потенциала освобождённых территорий, демографических процессов, регионального планирования и перспектив устойчивого развития. В рамках исследования системно изучены земельные и водные ресурсы, пространственное распределение экономической деятельности, возможности занятости, социально-экономические структуры и динамика численности населения. Демографические показатели были оценены как основные объекты анализа как с экономической, так и с социальной точки зрения планирования:
«В Карабахе и Восточном Зангезуре преобладает сельское население, большая часть занятого населения работает в сельском и лесном хозяйстве, при этом самый высокий показатель в данной сфере зафиксирован в Бардинском районе — 48,6 тыс. человек. В настоящее время в связи с возвращением населения развиваются и новые отрасли хозяйства, однако сельское хозяйство опережает промышленность. Доля занятости в образовании, здравоохранении, культуре и других сферах составляет 27,9 процента».
По словам учёного, в исследовании также подчёркнута значимость I Государственной программы «Великое возвращение» по возвращению населения на освобождённые от оккупации территории Азербайджанской Республики в процессе пространственного восстановления, а также представлен стратегический подход к вопросам размещения населения. В ходе исследования использовались методы пространственного анализа и технологии географических информационных систем (ГИС); с применением спутниковых снимков и методов дистанционного зондирования были оценены землепользование, состояние окружающей среды, процессы демографического развития и социально-экономические структуры. На основе таких количественных показателей, как индекс регионального устойчивого потенциала и индекс стратегического восстановления, были определены пространственно ориентированные приоритеты восстановления и развития.
В исследовательской работе отмечено, что инфраструктурные проекты, реализуемые в рамках государственных программ, играют важную роль в повторном формировании экономико-географического и демографического потенциала региона. В то же время по экономическим районам Карабаха и Восточного Зангезура были картографированы ресурсный потенциал, возможности занятости, пространственное распределение населения, стихийные бедствия, зоны природно-техногенных рисков и природные угрозы