"Azərbaycanda turizmin inkişafı və turistlərin cəlb olunması üçün müxtəlif yanaşmalar mövcuddur." Bu fikirləri  AzadMedia.az-a açıqlamasında Coğrafiya İnstitutunun direktor müavini, turizm eksperti Zaur İmrani deyib.Onun sözlərinə görə, bu proses ilk növbədə turizm bazarının hərtərəfli təhlilindən başlamalıdır: "Bazarın güclü və zəif tərəflərinin öyrənilməsi, mövcud üstünlüklərdən düzgün istifadə imkanları turizmin dayanıqlı inkişafı üçün əsas şərt hesab olunur.Qeyd olunur ki, Azərbaycan rəngarəng təbii-coğrafi xüsusiyyətlərə malik ölkədir və zəngin təbii turizm ehtiyatları ilə seçilir. Bununla yanaşı, ölkədə mədəni irs turizmi də geniş imkanlara sahibdir. Tarixi abidələr, milli adət-ənənələr və müxtəlif mədəni tədbirlər turistlər üçün cəlbedici amillər sırasında yer alır”
Ekspert deyir ki, ekoturizmin inkişafı üçün Azərbaycanda geniş potensial mövcuddur:
"Demək olar ki, ölkənin bütün regionları bu sahədə inkişaf imkanlarına malikdir. Lakin hazırkı reallıq ondan ibarətdir ki, Azərbaycanın turizm bazarından bəhs edilərkən əsasən yalnız 2–3 region ön plana çıxarılır. Bu baxımdan regionların turizm potensialının daha effektiv təşviqi, infrastrukturun inkişafı və məqsədyönlü marketinq strategiyalarının hazırlanması vacib hesab olunur".

«Для развития туризма и привлечения туристов в Азербайджане существуют различные подходы», — заявил в комментарии для AzadMedia.az заместитель директора Института географии, эксперт в сфере туризма Заур Имрани.
По его словам, данный процесс прежде всего должен начинаться с всестороннего анализа туристического рынка:«Изучение сильных и слабых сторон рынка, а также грамотное использование существующих преимуществ считаются ключевыми условиями устойчивого развития туризма». Отмечается, что Азербайджан является страной с разнообразными природно-географическими особенностями и выделяется богатыми природными туристическими ресурсами. Наряду с этим, в стране имеются широкие возможности для развития культурно-исторического туризма. Исторические памятники, национальные традиции и различные культурные мероприятия входят в число факторов, представляющих интерес для туристов.
Эксперт также подчеркивает, что в Азербайджане существует значительный потенциал для развития экотуризма:«Практически все регионы страны обладают возможностями для развития в этом направлении. Однако текущая реальность такова, что при обсуждении туристического рынка Азербайджана на первый план в основном выдвигаются лишь 2–3 региона. В этой связи важным считается более эффективное продвижение туристического потенциала регионов, развитие инфраструктуры и разработка целенаправленных маркетинговых стратегий».