“Türk dünyası ərazisinin davamlı inkişafının geoekoloji qiymətləndirilməsi”
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Coğrafiya İnstitutunun “Geomorfologiya və paleocoğrafiya” laboratoriyanın müdiri, coğrafiya elmləri doktoru, dosent Stara Tarixazərin “Türk dünyası ərazisinin davamlı inkişafının geoekoloji qiymətləndirilməsi” (2025) adlı monoqrafiyası nəşr edilib.
Kitab oxucularda türk dünyasının təbiəti haqqında təsəvvür formalaşdırır, müstəqil türk dövlətləri və qurulmalarının ərazilərində baş verən coğrafi proses və hadisələrin inkişaf səbəblərini və qanunauyğunluqlarını izah edir. Relyef, geoloji formalaşma tarixi, iqlim xüsusiyyətləri, hidrogeoloji xüsusiyyətlər, torpaq və bitki örtüyü, təbii landşaftlar və ətraf mühitin mühafizəsi ilə bağlı məlumatlar  monoqrafiyada öz əksini tapmışdır.
Monoqrafiya ali məktəb tələbələri, orta və ali məktəb müəllimləri, coğrafiyaçılar, mütəxəssis ekoloqlar və türk dünyasının coğrafiyası ilə maraqlanan hər bir kəs üçün nəzərdə tutulub.

«Геоэкологическая оценка территорий тюркского устойчивого мира для устойчивого развития»
Монография заведующей лабораторией «Геоморфология и палеогеография» Института географии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, доктора географических наук, доцента Стары Тарихазер под названием Геоэкологическая оценка территорий тюркского устойчивого мира для устойчивого развития» (2025) была опубликована.
Книга формирует у читателей представление о природе тюркского мира, объясняет причины и закономерности развития географических процессов и явлений, происходящих на территориях независимых тюркских государств и образований. В монографии отражены сведения о рельефе, истории геологического формирования, климатических особенностях, гидрогеологических условиях, почвах и растительном покрове, природных ландшафтах, а также об охране окружающей среды.
Монография предназначена для студентов высших учебных заведений, учителей средних и высших школ, географов, специалистов-экологов и всех, кто интересуется географией тюркского мира.