Layihəyə start verildi 2018-09-03 12:39:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin təhsildə inkişaf və innovasiyalar üzrə 2-ci qrant müsabiqəsi üzrə AMEA akad. H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşlığı çərçivəsində  həyata keçirilən “Coğrafiya müəllimlərinin elektron xəritələrdən və multimedia resurslarından istifadə kompetensiyalarının inkişaf etdirilməsi” layihəsinə start verilib. Ağdaş və Mingəçevir şəhərlərində icrasına başlanan layihənin plana uyğun olaraq daha sonra Bərdə və Yevlax şəhərlərində davam etdirilməsi nəzərdə tutulur. Coğrafiya müəllimlərinin cəlb olunduğu təlimlər hər rayon üzrə 50 akademik saat müddətində keçiriləcəkdir.
Layihənin rəhbəri Yevlax rayon Yuxarı Qarxun kənd tam orta məktəbinin coğrafiya müəllimi Camal Bərxudarov, təlimçi-koordinatoru c.ü.f.d. Aqil İsayev, eksperti c.ü.f.d. Qalib Rüstəmov, təlimçilər isə Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları Yaşar  Nəsibov və Emil Cəbrayılovdur.
Layihənin keçirilməsində məqsəd region müəllimlərinin informasiya və kommunikasiya texnologiyalarından istifadə etməklə Coğrafi İnformasiya Sistemləri üzrə baza biliklərinin, bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi və coğrafiya dərslərində effektiv üsullarla tətbiq olunmasıdır. Təlimlərin keçirilməsi ixtisas müəllimlərinin böyük marağına və diqqətinə səbəb olmuşdur.

Запущен проект 2018-09-03 12:39:00 / ВАЖНЫЕ СОБЫТИЯ
Дан старт проекту «Повышение знаний у учителей географии по использованию мультимедийных ресурсов и электронных карт», реализуемому в рамках сотрудничества ИГ и 2-го конкурса  на грант Развитие образования и инновации Министерства Образования Азербайджанской Республики.
Проект, запущенный в Агдаше и Мингячевире, будет продолжен в городах Барда и Евлах в соответствии с планом.
Запланировано проведение тренингов с учителями географии в каждом регионе по 50 академических часов.
Руководителем проекта является учитель средней школы села Юхары Гархун Евлахского района, Джамал Бархударов, тренер-координатор д.ф.г. Агиль Исаев, эксперт д.ф.г. Галиб Рустамов, инструкторы –сотрудники ИГ Яшар Насибов и Эмиль Джабраилов.
Целью проекта является предоставление региональным учителям эффективной информации о географических информационных системах, развитии навыков и занятиях по географии с использованием  инфо- и коммуникационных технологий. Обучение вызвало большой интерес у учителей географии.