Akademik Budaq Budaqovun xatirəsi yad edildi 2018-02-23 14:38:00 / TƏDBİRLƏR
Böyük coğrafiyaşünas alim, AMEA-nın həqiqi üzvü, coğrafiya elmləri doktoru, akademik Budaq Budaqovun 90 illik yubileyi ilə əlaqədar,  alimin doğum günü  əziz xatirəsini yad etmək məqsədilə AMEA ak. H.Ə.Əliyev ad. Coğrafiya İnstitutunun kollektivi, dostları, qohumları fəxri xiyabana gəlmiş, abidəsi önünə tər çiçəklər qoymuş, ruhuna dualar oxumuşlar.
Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov alimin həyat yoluna işıq salaraq elmi, ictimai, pedaqoji və publisist yaradıcılığından, Azərbaycan coğrafiyasına verdiyi töhfələrdən söhbət açıb.  Bildirilib ki, Budaq müəllim geniş maraq dairəsinə, zəngin dünyagörüşünə malik bir alim idi. Coğrafiya elminin bütün sahələri onu maraqlandırırdı. Azərbaycanın geomorfologiyası, landşaftşünaslığı, toponimiyasının bünövrəsini qoyanlardan olmasına baxmayaraq, poeziya, jurnalistika, təbiətşünaslıq, ekologiya, ətraf mühit, islam dini, demoqrafiya, təbiət abidələri, turizm, Xəzərin problemləri və bu kimi saysız mövzular alimin maraq dairəsini əhatə edirdi. Mənfur qonşularımızla olan problemlər haqqında tədqiqatçı-publisist alim “Vətən yanğısı” kitabını yazmışdır, erməni vəhşiliklərini açıqlayan onlarla tutarlı məqalələrin müəllifidir. “Ermənistanda türk mənşəli toponimlərin izahlı lüğəti”,  “Yuxarı Qarabagın toponmləri”, “Gürcüstanda türk mənşəli adların izahlı lüğəti” kimi əsərlər ancaq onun kimi,  millət təəssübü çəkən, vətənpərvər alimin qələminin məhsulu ola bilər. Ümumiyyətlə, akademik B.Budaqov 1000-dən artıq əsər - 30 monoqrafiya, 4 lüğət yazmış, onlarla xəritələr tərtib etmişdir. Dəyərli pedaqoq idi,  50 elmi dərəcəli mütəxəssis yetişdirmişdir.
Ramiz Məmmədov böyük alimin yubileyi münasibətilə Coğrafiya İnstitutunda görülən tədbirlərdən danışaraq qeyd edib ki,  Elmi şuranın  qərarı ilə Landşaftşünaslıq şöbəsinə B.Budaqovun adı verilmiş, şöbənin qarşısına büstü qoyulmuş, Bakı şəhəri küçələrinin  birinə  alimin adının verilməsi barədə Səbail rayon İcra Hakimiyyəti  qarşısında vəsatət qaldırılmışdır.
Mərasimdə digər çıxış edənlər də – elmi işlər üzrə direktor müavini, dosent Məhərrəm Həsənov, coğrafiya üzrə elmlər doktorları Rəna Qaşqay, Məhəmməd Abduyev, c.ü.f.d. Habil Haqverdiyev və başqaları Budaq Budaqovun həyat yolundan danışıb, onunla bağlı xatirələrini bölüşüblər.
Alimin oğlu Vasif  Budaqov atasının xatirəsinə göstərilən diqqət və hörmətə görə ailəsi adından  İnstitut rəhbərliyinə və şəxsən akademik Ramiz Məmmədova dərin minnətdarlığını bildirib.

Почтили память академика Будага Будагова Фев 23, 2018 | 02:02 / МЕРОПРИЯТИЯ
В связи с 90-летием видного ученого-географа, действительного члена НАНА, академика Будага Будагова. Родные, друзья, коллектив Института Географии им. акад. Г.Алиева НАНА посетили  аллею почетного захоронения, возложили венки на могилу ученого и прочитали молитвы.
Директор Института Географии, академик Рамиз Мамедов рассказал о жизни, деятельности, общественной и научно-педагогической деятельности ученого и его вкладе в науку. Он отметил его дальновидность, богатый кругозор и интерес ко всем областям географической науки. Р.Мамедов также подчеркнул, что акад. Б. Будагов был также исследователем-публицистом. Он посвятил книгу событиям в НК « Жажда Родины», в которой  рассказывает о зверствах наших ненавистных соседей, а также  множество статей: «Толковый словарь топонимов тюркского происхождения в Армении», «Топонимы Верхнего Карабаха», «Толковый словарь имен тюркского происхождения в Грузии», которые могли быть плодом труда патриота своей страны. Всего академиком Б. Будаговым написано более 1000 произведений- 30 монографий, 4 словаря, составлено десятки карт. Как педагог он обучил 50 специалистов с ученой степенью.
Касаясь мероприятий, посвященных юбилею ученого, Рамиз Мамедов сообщил, что, по решению Ученого Совета, Отдел Ландшафтоведения ИГ назван именем Б. Будагова, перед отделом установлен его бюст. Подано ходатайство перед Исполнительной властью Сабаильского района о присвоении имени ученого одной из улиц г. Баку.
Участвовавшие в мероприятии сотрудники - зам. директора по науке М. Гасанов, д.г.н. Рена Гашгай, Магомед Абдиев, д.ф.г. Абиль Ахвердиев - рассказали о творчестве Б. Будагова и поделились своими воспоминаниями о нем.
Сын ученого, Васиф Будагов, поблагодарил от имени семьи руководство Института и лично академика Рамиза Мамедова за внимание и уважение к памяти отца.