“Coğrafiya ayı”nın yekunlarına həsr olunmuş tədbir keçirilib 2017-11-15 11:33:00 / TƏDBİRLƏR
Noyabrın 14-də  AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK)  “Vikipediyada mövzulu ay və mukafatlandırma” mövzusunda  tədbir keçirilib.
Coğrafiya İnstitutunun təşəbbüsü ilə “Mövzulu ay” layihəsi üzrə keçirilən “Coğrafiya ayı”nın yekunlarına həsr olunmuş yığıncaq AMEA akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu və MEK-in birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
İclası giriş sözü ilə açan AMEA Mərkəzi Elmi kitabxanasının direktoru, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Leyla İmanova iştirakçıları salamlayıb. Sonra o, Vikipediyanın Azərbaycan dilli bölməsində fəallığı artırmaq məqsədilə MEKin gördüyü işlərdən,  təşkil olunan təlimlərin əhəmiyyətindən, Coğrafiya İnstitutu ilə MEK-in birgə əməkdaşlığı nəticəsində “Coğrafiya ayı”nın uğurla başa çatdırılmasından, bu işdə coğrafiyaçıların aktiv əməyindən və nəticədə məqalələrin yaradılmasını əks etdirən reytinq cədvəlində Azərbaycan dilli  Vikipediyanın 5 pillə irəliləməsindən və s. danışıb.
Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov çıxışında  Vikipediyanı  virtual ensiklopediya olmaqla yanaşı, həm də bir təbliğat vasitəsi kimi dəyərləndirib, onu  qlobal informasiya müharibəsində əsas silah adlandırıb. Bu müharibədə özümüzdən zəif düşmənə uduzduğumuzu deyən akademik  könüllü istifadəçilərin savadlı, düzgün və dəqiq yazılmış çoxsaylı məqalələrinin hesabına vəziyyəti xeyrimizə dəyişməyin mümkünlüyünü qeyd edib. Çıxışının sonunda Ramiz Məmmədov MEK-in Coğrafiya İnstitutunun Vikipediya qrupu ilə sıx fəaliyyətinə görə  MEK rəhbərinə  minnətdarlığını bildirib.
MEK-in Sərbəst Elektron Resursları ilə iş şöbəsinin müdiri Elnur Hüseynov çıxışında "Coğrafiya ayı"nda göstərdikləri yüksək nəticəyə görə Cİ vikipediyaçılarını və rəhbərliyi təbrik edib, bu işdə göstərdiyi dəstəyə görə direktor Ramiz müəllimə təşəkkürünü bildirik.
İnstitutun əməkdaşı, Vikipediya qrupunun rəhbəri Aida Aslanova “Coğrafiya ayı”nın hesabat məruzəsi ilə çıxış edib. Bildirilib ki, coğrafiyaçıların fəallığı nəticəsində,  hələ ay başa çatmamış yüklənilən məqalələrin sayı 127.349 olmaqla,  Azərbaycan dilli  Vikipediya 52-ci pilləyə yüksəlib. Geomorfoloji terminlər, iqlim və hidrometeorologiya, Xəzər dənizi, toponimlər, yaşayış məskənləri, relyef, Naxçıvanın coğrafiyası və s. yüklənən məqalələrin əsas mövzusunu təşkil edib. Vikipediyanın Azərbaycan dilli bölməsinə ümumilikdə son 6 ay ərzində  sırf coğrafiya yönümlü 7234 məqalə yüklənib ki,  bunların da 2666-sı oktyabr ayının hesabınadır. Oktyabr ayında həmçinin 26 şablon, 251 kateqoriya, 272 şəkil yüklənib.
İclasda Qiymətləndirmə komissiyasının üzvü, aktiv istifadəçi Fəqan Orucov (Qolçomaq) “Məqalələrin qiymətləndirilməsi”, MEK-in Təlimlər üzrə sektor  rəhbəri Günay Məmmədova “Mövzulu ayların əhəmiyyəti və mükafatlandırılması” və sektor rəhbəri,  Azərbaycan dilli Vikipediyanın idarəçisi Nihat Vəlizadə “Vikimaniya – 2017” tədbiri” mövzuları ilə  məruzələr  ediblər. Çıxış edənlər Coğrafiya İnstitutu Vikipediya qrupunun yüksək fəallıq göstərdiyini, Azərbaycan dilli Vikipediya tarixində “Mövzulu ay” layihəsi üzrə ən yüksək göstəricinin məhz onlara aid olduğunu xüsusilə qeyd ediblər.
Sonra MEK-in  rəhbəri Leyla İmanova təlim keçmiş və “Coğrafiya ayı”nda aktiv iştirak etmiş vikipediya fəallarına sertifikat və hədiyyə təqdim edib. 3-cü və 4-cü yerləri bölüşdürən Cİ vikipediyaçıları Aida Aslanova və Həlimə Əhmədzadəyə  təşəkkürnamə və AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasından pulsuz istifadə kartı verilib.

Мероприятие, проведенное в связи с итогами «Дней Географии» 2017-11-15 11:33:00 / МЕРОПРИЯТИЯ
14 ноября, в ЦНБ НАНА прошло мероприятие, посвященное «Тематическому месяцу и награждению».  Проведенное по инициативе Института Географии мероприятие было организовано при поддержке ЦНБ НАНА.
Директор ЦНБ НАНА, Д.ф.м. Лейла Иманова, открыла собрание приветственной речью. Она рассказала о работе ЦНБ по активизации деятельности азербайджанского раздела Википедии, о тренингах и проведении тематического месяца, посвященного географии, совместно с ИГ, активной деятельности географов, а также повышении рейтинга азербайджанского раздела Википедии по созданию статей на 5 ступеней.
Директор Института Географии, академик Рамиз Мамедов, в своей речи оценил Википедию не только как виртуальную энциклопедию, но и как средство пропаганды и основное оружие в глобальной информационной войне. Академик отметил, что в этой войне, которую мы проиграли слабому врагу, можно изменить в свою пользу положение, сложившееся сегодня, благодаря многочисленным статьям, грамотно составленным добровольными пользователями. Он поблагодарил руководителя ЦНБ за тесное сотрудничество с вики группой ИГ.
Заведующий отделом по работе со свободными интернет ресурсами, Эльнур Гусейнов, поздравил вики группу ИГ с высокими результатами в период месяца географии и поблагодарил директора ИГ Рамиза Мамедова за оказанную поддержку.
Сотрудница Института, руководитель группы Википедиии, Аида Асланова, выступила с отчетной речью. Она подчеркнула, что благодаря активной работе географов еще до окончания тематического месяца число размещенных статей достигло 127.349,  азербайджано-язычный раздел Википедии шагнул вверх на 52 –ю ступень.
Геоморфологические термины, климат и гидрометеорология, Каспийское море, топонимы, населенные пункты, рельеф, география Нахчивана и пр. составили основную тему статей.
За последние 6 месяцев в азербайджано-язычный раздел Википедии размещено в общей сложности 7234 статей географического уклона, из которых 2666 только в октябре. В октябре загружено также 26 шаблонов, 251 категорий, 272 фотографии.
Выступили на собрании член комиссии по оценке, активный пользователь Фяган Оруджев, руководитель сектора по тренингам ЦНБ Гюнай Мамедова, админ Википедии азербайджано-язычного раздела Нихат Велизаде. Они особо отметили большой вклад, вики группы Института Географии, ее успех и высокий показатель в период работы азербайджано-язычного раздела Википедии по тематическому месяцу.
Лейла Иманова выдала сертификаты и подарки активным участникам тематического месяца, прошедшим тренинг. Представителям Википедии ИГ Аиде Аслановой и Халиме Ахмедзаде, занявшим 3и 4 места, были вручены благодарности и карты по бесплатному пользованию ЦНБ НАНА.