İzmirdə İkinci Türkiyə-Azərbaycan Coğrafiya Günləri keçirilib 2017-11-02 06:42:00 / KONFRANSLAR
Birinci Azərbaycan-Türkiyə Coğrafiya Günlərinin davamı olaraq, bu il oktyabrın 24-dən 27-dək Türkiyənin İzmir şəhərində  Ege Üniversitəsi və AMEA akad.H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun təşkilatçılığı ilə İkinci Türkiyə-Azərbaycan Coğrafiya Günləri keçirilib.
Tədbirin açılışında çıxış edən Ege Üniversitəsinin rektoru Prof. Dr. Necdet Budak qonaqları salamlayaraq, İkinci Türkiyə-Azərbaycan Coğrafiya Günlərinin  Türkiyə və Azərbaycan coğrafiyaçılarının gələcək birgə elmi əlaqələrinin daha da genişlənməsi üçün imkan yaradacağını vurğulayıb.
AMEA akad.H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov giriş sözü ilə çıxış edərək Azərbaycan coğrafiyaçılarının salamını türk həmkarlarına çatdırıb və bu görüşlərdən sonra elmi əlaqələr sahəsində əsaslı dönüş yaranacağına əminliyini bildirib.
Plenar iclasda və müxtəlif mövzular üzrə  keçirilən seksiyalarda Cİ alimləri - akademik Ramiz Məmmədov  “Xəzər dənizinin səviyyə dəyişkənliyinin səbəbi və uzunmüddətli proqnozu”, coğrafiya üzrə elmlər doktorları  Məhəmməd Abduyev “Azərbaycanın çay sularının keyfiyyəti və içməli su təminatında onların rolu” və Zakir Eminov  “Müasir dövrdə dünyada demoqrafik vəziyyətin əsas meylləri və türkdilli ölkələrdə baş verən dəyişikliklər”, c.ü.f.d. Mirnuh İsmayılov  “Şərqi Qafqaz dağarası çökəkliyi landşaftlarının struktur-genetik xüsusiyyətləri və təbii ekoloji potensialı”, elmi işçi Elşən Abdullayev “Cənubi Xəzərin qərb bortunda Alt Pliosen çöküntülərində gil minerallarının xüsusiyyətləri” mövzularında məruzə ediblər.
Akademik Ege Üniversitəsinin Okeanologiya Mərkəzində olub, orada “Qlobal iqlim dəyişkənliyi və Xəzər dənizinin səviyyə tərəddüdləri” mövzusunda mərzə ilə çıxış edib.    İnstitutun İnsan coğrafiyası istiqamətinin rəhbəri, c.ü.e.d. Zakir Eminov isə Dokuz Eylül Universitəsində keçirilən “Enerji, Xəzər dənizinin statusu və türkdilli ölkələrin demoqrafiq vəziyyəti” konfransında “Türkdilli ölkələrdə demoqrafiq inkişafın əsas  meylləri” mövzusunda məruzə edib. Z.Eminov bildirib ki, bu universitədə 60 min tələbə pulsuz olaraq təhsil alır və ümumiyyətlə, Türkiyənin dövlət universitələrinin hamısında  təhsil pulsuzdur.
İclasda R.Məmmədov çoxdan arzusunda olduğu, görkəmli coğrafiyaşünas alim, akademik Budaq Budaqovun Türk Dünyası Coğrafiyası çoxcildliyinin yaradılması ideyasını gerçəkləşdirmək təklifini irəli sürüb və bu təşəbbüs  böyük razılıq və məmnunluq hissi ilə qəbul edilib.
R.Məmmədov, eləvə də digər çıxış edən məruzəçilər  qardaş ölkə coğrafiyaçıları arasındakı əlaqələrin – elmi-tədqiqat mövzularının işlənməsi, qrant layihələrinin həyata keçirilməsi, doktorant və dissertantların qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinin aparılmasını alqışlayıb, bu münasibətlərin hər iki ölkənin coğrafiya elminin inkişafına müsbət təsir göstərəcəyinə, yeni-yeni nailiyyətlərə sövq edəcəyinə inandıqlarını ifadə ediblər.

В Измире прошли Вторые Азербайджано-Турецкие Дни Географии 2017-11-02 06:42:00 / КОНФЕРЕНЦИИ
С 24 по 27 октября 2017 года проводились Вторые Турецко-Азербайджанские Дни Географии, организованные Азербайджанским Географическим Обществом совместно с отделом Географии Литературного факультета Эгейского Университета.
Выступивший на открытии мероприятия ректор Эгейского университета Проф.Док. Недждет Будак приветствовал гостей и подчеркнул, что Вторые Азербайджано-Турецкие Дни Географии даст возможность для дальнейшего расширения совместных научных связей между турецкими и азербайджанскими географами.
Президент Азербайджанского Географического Общества, директор Института Географии им. акад. Г.А. Алиева НАНА, Рамиз Мамедов, передал приветствия азербайджанских географов турецким коллегам и выразил уверенность, что эти встречи будут способствовать фундаментальному повороту в области научных связей.
На пленарных заседаниях и секциях, проведенных на различные темы, ученые Института Географии выступили со следующими докладами: Академик Рамиз Мамедов на тему «Причина изменчивости уровня и долгосрочный прогноз Каспийского моря»; доктора географических наук Махаммад Абдуев «Качество речных вод Азербайджана  и их роль в обеспечении питьевой водой» и Закир Эминов «Основные тенденции демографической ситуации в современном мире и изменения в тюркоязычных странах. Д.ф.г. Мирнух Исмайлов на тему «Структурно-генетические особенности и природный экологический потенциал Восточно-кавказской межгорной низменности» и Эльшан Абдуллаев на тему «Свойства глинистых минералов в нижнеплиоценовых отложениях на западном берегу Южного Каспия».
Академик посетил Центр Океанологии Эгейского Университета, где выступил с докладом на тему « Глобальные климатические изменения и колебания уровня Каспийского моря». Руководитель направления Географии человека Института Географии, д.ф.г. Закир Эминов, выступил в университете «Докуз Эйлул», на конференции, посвященной  «Энергии, статусу Каспийского моря и демографическому положению тюркоязычных стран» с докладом на тему «Основные тенденции демографического развития в тюркоязычных странах». З.Эминов подчеркнул, что в данном университете 60 тысяч студентов обучаются бесплатно и, что во всех государственных университетах Турции обучение бесплатное.
Во время встречи на Вторых Азербайджано-Турецких Днях Географии Р.Мамедов предложил реализовать идею видного ученого-географа, академика Будага Будагова о создании языкового многообразия географии тюркского мира, и эта инициатива была воспринята с большим удовольствием.
Р. Мамедов и другие выступающие приветствовали совместную разработку научно-исследовательских тем, грантовых проектов, взаимообмен докторантами и диссертантами между географами братских стран. Они выразили уверенность, что эти отношения окажут положительное влияние на развитие географической науки в обеих странах и подтолкнут их к новым достижениям.