20 yanvar şəhidlərinin anım tədbiri 2016-01-19 13:00:00 / MÜHÜM HADİSƏLƏR
H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda 20 Yanvar hadisələrinin 26-cı ildönümünə həsr olunmuş anım mərasimi keçirilib.
İlk öncə xalqımızın azadlığı uğrunda canlarından keçən şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov Azərbaycanın öz müstəqilliyini şəhidlərin qanı bahasına əldə etdiyini qeyd edib, anım tədbirlərinin keçirilməsinin əhəmiyyətindən və vacibliyindən danışıb. O bildirib ki, 1990-cı il hadisəsi nə qədər faciəli olsa da, Azərbaycan xalqının iradəsini, milli qürurunu qıra bilməyib.
20 Yanvar faciəsinin Azərbaycanın azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizə tarixinə həm də qəhrəmanlıq səhifəsi kimi daxil olduğunu bildirən İnstitut Həmkarlar İttifaqının sədri, c.ü.f.d. Habil Haqverdiyev xalqının azadlığını, şərəf və ləyaqətini hər şeydən uca tutan Vətən övladlarının canlarından keçərək şəhidlik zirvəsinə ucaldığını vurğulayıb.
İnstitutun əməkdaşı Həlimə Əhmədzadə video kadrların nümayişi ilə 26 il əvvəl Azərbaycan xalqının tarixində ən faciəli səhifələrdən birinə, eyni zamanda qəhrəmanlıq salnaməsinə çevrilən Ümumxalq Hüzn Günündən söz açıb. O həmçinin, həmin dövrdə Azadlıq hərəkatınıda yaxından iştirak edən Coğrafiya İnstitutu əməkdaşlarının fəaliyyətini də xüsusi qeyd edib.
Milli Azadlıq Hərəkatının ən fəal üzvlərindən olan, Meydan hərəkatının önçüsü,  hazırda  Coğrafiya İnstitutunun şöbə müdiri, c.ü.f.d. Ənvər Əliyev şahidi olduğu hadisələrdən,  20 Yanvar faciəsini yetişdirən mühitdən, 1989-cu illəri əhatə edən mitinqlər, nümayişlərin başlama səbəblərindən, nəticələrindən, ona olan münasibətdən qısaca danışıb və ictimaiyyətə bəlli olan və olmayan mindən çox dövlət və digər maraqlı sənədləri “Meydan sirləri” adlı yazdığı kitabına daxil etdiyini vurğulayıb.

В Институте Географии им. Г.А.Алиева состоялось собрание, посвященное 26 годовщине кровавых событий 20 января.
Вначале собравшиеся почтили минутой молчания память погибших за свободу нашего народа.
Академик Рамиз Мамедов, открыв собрание, отметил, что Азербайджан добился своей независимости ценой крови жертв этой трагедии и рассказал о значении и необходимости таких мероприятий.
По его словам, какими бы трагическими не были эти события, они не смогли сломить волю и национальную гордость Азербайджанского народа.
Председатель Профсоюзного комитета Института, д.ф. по г. Габиль Хагвердиев подчеркнул, что 20 января вписано в историю борьбы за свободу и территориальную целостность Азербайджана как страница героизма и отметил, что отдавшие жизнь за свободу честь и достоинство своего народа его сыновья и дочери возвели себя в ранг мучеников.
Сотрудница Института Халима Ахмедзаде во время показа видеокадров трагедии рассказала о Всенародном Дне Траура, ставшим самым трагическим днем в истории азербайджанского народа. Она также особо подчеркнула деятельность сотрудников Института Географии, активно участвовавших в освободительном движении того времени.
Д.ф.по г. Анвар Алиев, руководитель отдела Института Географии, активный участник движения за независимость, рассказал о событиях, свидетелем которых он был, их причинах, митингах 1989 года, а также их последствиях. Он вкратце рассказал о своем отношении к этим событиям, о многочисленных документах государственного характера и других фактах и документах, которые он включил в написанную им книгу «Секреты Площади».