Qolf federasiyasında görüş 2015-10-26 23:19:00 / TƏDBİRLƏR
Oktyabrın 25-də Azərbaycan Qolf Federasiyasında “National Geographic Azərbaycan” jurnalının redaksiya heyəti və Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları arasında qeyri-rəsmi görüş keçirilib.
“National Geographic Azərbaycan” jurnalının təşkilatçılığı ilə baş tutan görüşün əsas məqsədi iki qurum arasındakı əməkdaşlıq əlaqələrinin  güclənməsidir.
Çay süfrəsi arxasında keçən qeyri-rəsmi söhbətdən sonra tədbir iştirakçıları görüşü konfrans zalında davam etdiriblər. Əvvəlcə baş redaktor  Seymur Teymurov jurnal haqqında geniş məlumat verərək “National Geographic Azərbaycan” jurnalının yarandığı gündən  bu günədək qazandığı nailiyyətlərdən və qarşıya çıxan problemlərdən söhbət açıb. O, qeyd edib ki, iki azərbaycanlı fotojurnalistin məqalələri 26 dildə nəşr olunan və 40 milyondan artıq oxucusu olan Milli Coğrafiya Cəmiyyətinin (ABŞ) “National Geographic” jurnalının bu ilin ən yaxşı foto-məqalələri sırasına daxil edilib.
Sonra Coğrafiya İnstitutun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov rəhbərlik etdiyi müəssisənin 70 illik yubileyi ilə əlaqədar keçirilən tədbirlərdən, qazandığı nailiyyətlərdən, yeni nəşrlərdən  geniş məlumat verib. Nəzərə çatdırıb ki, həyatın bütün sahələrini əhatə edən coğrafiya elmi “National Geographic” jurnalının bilavasitə maraq dairəsidir.
Coğrafiya İnstitutunun həmkarlar təşkilatının sədri, c.ü.f.d. Habil Haqverdiyev də çıxış edərək İnstitutun son illərdəki fəaliyyətini xüsusi qeyd edib, jurnalın coğrafiya ilə sıx əlaqədə olduğunu bir daha  vurğulayıb.
Akademik Ramiz Məmmədov və baş redaktor Seymur Teymurov belə görüşlərin mütəmadi keçiriləcəyini və onların qarşılıqlı əlaqələrə müsbət təsir edəcəyinə inandıqlarını söyləyiblər.

Встреча в федерации гольфа 2015-10-26 23:19:00 / МЕРОПРИЯТИЯ
В Федерации Гольфа Азербайджана состоялась неофициальная встреча сотрудников Института Географии с редакцией журнала «National Geographic Azərbaycan».
Целью встречи, организованной по инициативе журнала, являлось укрепление сотрудничества между двумя структурами.
Встреча, начавшаяся за чайным столом, продолжилась в конференцзале. Сначала главный редактор журнала «National Geographic Azərbaycan» Сеймур Теймуров, подробно рассказал о деятельности журнала с момента создания до сегодняшнего дня, о достигнутых успехах и возникающих перед ним проблемах. Он отметил, что статьи двух азербайджанских фотожурналистов включены в список лучших фоторепортажей журнала этого года «National Geographic» Национального Географического общества (США), публикующегося на 26 языках и имеющего более 40 млн. читателей.
Далее, директор Института Геграфии, академик Рамиз Мамедов, рассказал о мероприятиях, посвященных 70-летию Института, достигнутых успехах. Он широко информировал о новых публикациях. Он подчеркнул, что географическая наука, охватывающая все жизненные сферы, непосредственно находится в кругу интересов журнала «National Geographic».
Председатель профсоюзной организации Института Географии д.ф. по г. Габиль Хагвердиев выступив, особо подчеркнул плодотворную деятельность Института в последние годы, Он еще раз указал на тесную связь журнала с географией.
Академик Рамиз Мамедов и главный редактор Сеймур Теймуров отметили, что подобные встречи будут проводиться регулярно, что положительно повлияет на их взаимоотношения.