Elmi şura ilə elmi seminarın birgə iclası 2015-04-27 20:59:00 / TƏDBİRLƏR
Akademik Ramiz Məmmədovun sədrliyi ilə Coğrafiya İnstitutunun bu günkü iclası Rusiya Coğrafiya Cəmiyyətinin vitse-prezidenti, Ural Çöl İnstitutunun yaradıcısı və direktoru, REA-nın müxbir üzvü, c.e.d., professor  Çibilyov Aleksandr Aleksandroviçin iştirakı ilə keçirildi.
RCC-nin "Avrasiyanın çöllər aləmi” layihəsi üzrə təşkil olunan ekspedisiyanın rəhbəri kimi ölkəmizə gəlmiş alim iclasda “Avrasiyanın çöl landşaftları tarixi  ретроспективdə”  məruzəsi ilə çıxış etdi.
A.Çibilyov Azərbaycanda çöl tədqiqatları zamanı əsasən yarımsəhra, quru-çöl və çöl landşaftlarının xarakterik təbii irsini öyrəndiklərindən söz açdı. Həmin landşaftlarda təbiət abidələrini araşdırmaq  məqsədilə qonaqlar Şirvan Milli Parkında qorunan ceyranların ekologiyası, Bəndovan palçıq vulkanı ilə tanış olmuşlar. Növbəti marşrutlarda  Kür-Araz ovalığında, Səlyan, Muğan və Mil düzlərində yayılmış bitki və heyvanların, xüsusilə heyvanların ekologiyası ilə tanış olmuş, onların yayılma arialını müəyyən etmişlər. Bundan başqa, respublikamızın etnoqrafiyası da Rusiyalı qonaqlar üçün maraqlı olmuşdur.
Rus aliminin ekspedisiyanı əks etdirən qısa metrajlı videofilmlər və şəkillərlə müşaiyət olunan məruzəsi iclas iştirakçıları tərəfindən böyük maraqla izlənildi.

Доклад русского ученого Апр 27, 2015 | 08:04 / МЕРОПРИЯТИЯ
На научном  семинаре Института Географии под председательством академика Рамиза Мамедова участвовал вице-президент Русского Географического Общества, создатель и директор Уральского Степного Института, член корреспондента РАН, профессор Александр Александрович Чибилев.
Ученый, прибывший в нашу страну в качестве руководителя экспедиции, организованной в соответствии с проектом РГО «Степной мир Евразии», выступил на семинаре с двумя докладами-презентациями на темы «Степные ландшафты Евразии в исторической ретроспективе»  и "Урал - как мега регион Евразии".
А.Чибилев рассказал об изучении во время исследований в Азербайджане характерного природного наследия главным образом полупустынных, сухих степных и степных ландшафтов.  В целях изучения природных памятников гости ознакомились с территорией распространения джейранов в Ширванском Национальном Парке и грязевым вулканом Бандован. Их очередные маршруты пролегли через Кура-Аразский заповедник, Сальян, Миль-Муганскую равнину. Гости ознакомились с распространенными там растениями и животными, в особенности с экологией животных, определили ареал их распространения. Помимо этого, этнография нашей республики вызвала интерес у российских гостей.
Выступление российского ученого, сопровождавшиеся короткометражными видеофильмами и фотографиями экспедиции, был с большим интересом встречен присутствующими.