Gənc Alimlər Şurasının yığıncağı 2014-05-08 17:51:00 / TƏDBİRLƏR
Tədbiri giriş sözü ilə açan İnstitutun direktoru,   AMEA-nın  müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru, professor Ramiz Məmmədov elmin inkişafında gənclərin rolunu yüksək qiymətləndirərək, respublikada onlar üçün yaradılan imkanlardan söhbət açdı: “Ölkəmizdə gənclərlə bağlı dövlət proqramlarının, müxtəlif layihələrin həyata keçirilməsi dövlətin gənc nəslə olan diqqət və qayğısından xəbər verir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında yeni Bilik Fondunun yaradılması elm və  təhsildə olan boşluqları doldurmağa, bir çox ehtiyacları ödəməyə yardımçı olacaq”. R.Məmmədov gənclərin elmi və ictimai fəaliyyətində internet və digər  informasiya və kommunikasiya texnologiyalarından istifadənin, xarici dillərin mənimsənilməsinin   vacibliyindən danışdı, yüksək nəticələrə nail olmaları üçün fəallığı  artırmağı tövsiyə etdi.
İnstitutun elmi işlər üzrə direktor müavini, coğrafiya üzrə elmlər doktoru Elbrus Əlizadə gənc alimləri təşəbbüskarlığa, novatorluğa cağıraraq onları elmi fəaliyyətlərinin cəmərəliliyini artırmaq məqsədilə müdiriyyətə etdikləri müraciətlərin cavabsız qalmayacağına, onlara imkan daxilində köməklik göstəriləcəyinə əmin etdi.
İnstitutun həmkarlar təşkilatının sədri, c.ü.f.d. Habil Haqverdiyev gənc kadrların potensialından istifadə etməyin vacibliyindən söz açdı. O, institutda çalışan gənclərin geniş miqyasda elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətə cəlb olunması istiqamətində bir sıra tədbirlərin həyata keçirildiyini vurğuladı.
Sonra İnstitutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, e.i. c.ü.f.d. Samirə Ələkbərova Şuranın tərkibi, strukturu, üzvləri, idarə heyəti, vəzifələri, gənc alimlərin sosial məişət məsələlərinə dair problemlərin həlli yolları  və s. barədə iclas iştirakçılarına məlumat verdi, qarşıda duran öhdəliklərin icrası və problemlərin operativ həlli üçün gənclərin mütəmadi olaraq iclaslar, elmi seminarlarda toplanmasının vacib olduğunu xüsusi qeyd etdi.
GAMŞ-ın sədr müavini, k.e.i. Rauf Əmənov görülməsi nəzərdə tutulan işlər  və təkliflər barədə danışdı. Gənc alim elmi seminar və təlimlərin təşkil olunması, layihələrin yazılma qaydaları, CİS nəzəri məlumatlandırma seminarlarının keçirilməsi, xaricdə impakt faktor olan jurnallarda məqalə çapı və yazılma qaydaları, conversation klubun təşkil olunması, effektiv məqalə, dissertasiya yazma qaydaları, İnstitutun maddi-texniki bazasından istifadə imkanları və s. haqqında geniş məlumat verdi. R.Əmənov gənclərin elmi seminarlarda, yığıncaqlarda aktiv iştirakını təmin etmək məqsədilə məlumatlandırma üsullarından olan Coğrafiya İnstitutunun və Coğrafiya Cəmiyyətinin saytlarından, GAMŞ-ın Feysbuk cəhifəsindən, gənclərin elektron poçtlarından və s. istifadənin mümkünliyünü qeyd etdi.

Собрание совета молодых ученых 2014-05-08 17:51:00 / МЕРОПРИЯТИЯ
Мероприятие открыл директор Института, член-корреспондент НАНА, доктор технических наук, профессор Рамиз Мамедов. Оценивая роль молодежи в развитии науки, он рассказал о возможностях, созданных для них: "В государственных  программах, связанных с молодежью, в реализации различных проектов проявляется забота о молодом поколении. Создание при Президенте Азербайджанской Республики нового Фонда Знаний, чтобы заполнить пробелы в области науки и образования поможет удовлетворить потребности многих". Р. Мамедов подчеркнул важность использования молодежью в своей научной и общественной деятельности информационных и коммуникационных технологий, а также Интернета, изучения иностранных языков и порекомендовал усилить свою активность для того, чтобы добиться хороших результатов.
Заместитель директора Института, доктор географических наук Эльбрус Ализаде, призвал молодых ученых к инициативности, новаторству, а с целью повышения их научно-исследовательской деятельности, производительности, настоятельно призвал администрацию отвечать на их предложения и заверил молодежь в полной поддержке.
Председатель профсоюза Института к.г.н. Ахвердиев Абиль рассказал о важности использования потенциала молодых людей. Он также сообщил о принятии  ряда мер в направлении привлечения молодых людей к научной и научно-организационной деятельности.
Затем, председатель Совета молодых ученых и специалистов Института д.ф.г. Самира Алекперова дала информационную справку о составе Совета, структуре, членах правления, обязанностях, о социально-бытовых проблемах молодых ученых и путях их решения. Она подчеркнула важность проведения регулярных встреч, научных семинаров для оперативного решения проблем молодежи.
Заместитель председателя СМУ, м.н.с. Рауф Аманов рассказал о запланированных мероприятиях и предложениях. Он привел подробную информацию об организации научных семинаров и тренингов для молодых ученых, правилах написания проектов, проведении семинаров по обучению ГИС, публикации статей в международных журналах с импакт-фактором и правилах их написания, организации конверсейшн клубов, правилах эффективного написания статей и диссертаций, возможностях использования технической базы Института и т.д. Так же Р. Аманов в своем выступлении обратил внимание на важность использования  Facebook и  других информационных сайтов в целях пропаганды идей и мыслей.